Jiří Georg Dokoupil

(1954)

Narodil se 3. června v Krnově. Současný český malíř. Po událostech roku 1968 utekl se svou rodinou do Německa. V roce 1976 začal studovat na akademii výtvarných umění v Kolíně nad Rýnem. Později také navštěvoval univerzity ve Frankfurtu a v New Yorku. V New Yorku studoval pod vedením německého konceptuálního umělce Hanse Haackela. V roce 1979 založil Dokoupil společně s umělci jako Hans Peter Adamski, Peter Bommels a Walter Dahn skupinu „Mülhermer Freiheit“. V roce 1982 se konala první Dokoupilova samostatná výstava. V jejich společném kolínském ateliéru se šestice označovaná jako „Jungen Wilden“ věnovala hledání současného uměleckého výrazu prostřednictvím neoexpresivního figurativního stylu v intenzivně barevných plátnech s tradičními náměty a také cestou překonávání intelektuálního formálního jazyka minimalizmu a konceptuálního umění. Jeho tvorba je plná experimentálních technik, obrazy tvoří například pomocí barevných mýdlových bublin, pomocí sazí ze svíček nebo z jednotlivých políček filmu.

Buddha
kouř na desce,1994
v 25 ✕ š 20,5 cm
Olympijské kruhy
barevná litografie,1992
v 63 ✕ š 90 cm

nerámováno, 23/250

Tři dívky
serigrafie
v 48 ✕ š 48 cm

nerámováno

Dudlík
serigrafie
v 49 ✕ š 50 cm

nerámováno, 25/25