Autoři a ceny

Jiří Kovanda

(* 1953)
Sledovat

Jiří Kovanda se narodil 1. května 1953 v Praze, je českým umělcem, věnuje se performancím, instalacím, malbě i tvorbě uměleckých objektů.
Vyučil se stavařem a do roku 1977 pracoval jako zeměměřič, poté byl zaměstnán v depozitáři Národní galerie, kde působil do roku 1995. Od druhé poloviny 70. let se věnoval převážně performancím, které dokumentoval a fotografie posílal na Západ. Ačkoli byla jeho tvorba tímto způsobem přítomná na výstavách v zahraničí, Kovanda je navštívit nemohl. Zajímavá pro něj byla konfrontace s polskou uměleckou scénou a spolupráce s českými konceptualisty. V 80. letech performance opustil a věnoval se hlavně malbě. Díky uvolňování politické situace začalo být v té době možné obrazy vystavovat, nikoli však v galeriích. Typickými znaky tvorby Jiřího Kovandy jsou nenápadnost, komunikativnost, pokora, citlivost a humor. Známý je svými instalacemi a akcemi, které někdy působí téměř neviditelně, přesto vždy usilují o navázání kontaktu.
Kovanda působil jako asistent Vladimíra Skrepla na pražské AVU, dnes v ateliéru Tomáše Vaňka.

Dříve dražené položky

Bez názvu
kombinovaná technika na papíře,1981
v 62 ✕ š 44 cm
Signatura: na zadní straně

Publikováno: Jiří Kovanda, autor Edith Jeřábková | Vystavováno: v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech v roce 2008 | rámováno, zaskleno antireflexním sklem

Detail položky