Jiří Šalamoun

(1935 - 2022)

Narodil se 17. dubna 1935 v Praze a zemřel 31. března tamtéž. Je to český výtvarník, ilustrátor, autor kreslených filmů a plakátů. Studoval v letech 1952–1957 na grafické speciálce Akademie výtvarných umění v Praze a mezi lety 1957–1959 na Vysoké škole grafiky a knižního umění (Hochschule für Grafik und Buchkunst) v Lipsko (NDR). Roku 1990, 1991 a 1997 vedl letní třídu kreslení a ilustrace na Internationale Sommerakademie v Salzburgu, roku 1992 vyučoval na Miami University v Oxfordu. V letech 1990-2003 vedl ateliér ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a roku 1992 byl jmenován profesorem. Od roku 1990 je členem SČUG Hollar. Spolu se Zdeňkem Mézlem měl v době normalizace možnost navštívit jinak nepřístupné sbírky Schwarzenbergů na Zámku v Českém Krumlově a studovat autentické kostýmy a zbraně z 18. století i středověké ilustrace v tamní knihovně. Mezi jeho nejznámější ilustrace patří ty pro knihu J. R. R. Tolkiena - Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky, mezi animace např. Maxipes Fík.

Maxipes Fík
barevná litografie,2021
v 59 ✕ š 84 cm

nerámováno, 26/200

Maxipes Fík
propiska na papíře,1981
v 21 ✕ š 29 cm

nerámováno, volně loženo

Kvarteto
barevná litografie,1978
v 60 ✕ š 41, 5 cm

pasparta, zaskleno, 14/25

Dětská hra
barevná litografie
v 26 ✕ š 37 cm

nerámováno, volně loženo, 28/100