Jiří Sopko

(* 1942)

Narodil se 20. února 1942 v Dubove, Podkarpatská Rus. Český malíř, grafik a sochař. Nejdříve studoval základní školu na Slovensku, poté krátce navštěvoval keramickou školu v Bechyni. V letech 1956–1960 studoval na Výtvarné škole Václava Hollara, v letech 1960–1966 Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Antonína Pelce. Ještě za studií na pražské AVU namaloval řadu portrétů ztemnělého koloritu, v nichž se už začal prosazovat autorův melancholicky lomený pohled na svět. V průběhu roku 1966 figuraci na krátkou dobu opustil a začal zkoumat možnosti nepředmětné malby. V tomto extempore, jímž originálně vstoupil na pole tehdy už zdánlivě takřka vyčerpané abstraktní problematiky českého umění, se změnila barevnost Sopkovy malby a výrazně se prosadily zářivé základní a pastelové barvy - žlutá, červená, zelená, růžová. Tyto obrazy, vzniklé v letech 1966-1967, můžeme označit za jakousi místní "pop-abstrakci". Ve všech budoucích fázích své práce se vyjadřuje prostřednictvím figury a tváře. Sopkovy nové figurální obrazy stačila ještě shrnout autorská výstava v Nové síni v Praze v r. 1970, jedna z posledních svobodných výtvarných událostí normalizačního Československa. Výstava potvrdila umělcům mimořádný malířský talent se smyslem pro výraz a agresivní barevnost. Kombinací bohaté významové struktury se svrchovanou malířskou kvalitou dosahuje autor intenzivního účinu svých často rozměrných pláten.

Lekníny
olej na plátně,1988
v 162 ✕ š 160, 5 cm

Provenience: kladně posouzeno Mgr. Lindou Sedlákovou | Vystavováno: 1992 Time and Tide – Contemporary Art Exhibition. E.A.U., Co. Ltd., Tokyo, obraz byl zakoupen v Galerii Pecka před třiceti lety | rámováno autorskou lištou, původní stav, mimořádné velkoformátové dílo autora

Bente - velký formát
olej na plátně,1988
v 100 ✕ š 100 cm

Provenience: kladně posouzeno Galerií Gema | rámováno, původní stav

Gymnasta
olej na plátně,2001
v 30 ✕ š 25 cm

Provenience: kladně posouzeno Mgr. Lindou Sedlákovou a Galerií Gema | rámováno

Loutka
olej na desce,2002
v 30 ✕ š 28 cm

Provenience: na zadní straně štítek z galerie Gema, č. soupisu 842 | rámováno

Hlavy
dřevoryt,1980
v 15 ✕ š 39 cm

nerámováno

Jen tak
v 19, 5 ✕ š 19 cm

rámováno, zaskleno

Poutníkova noční píseň
linoryt,1996
v 24, 7 ✕ š 24, 7 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 34/100

Hlavičky
barevná litografie,1995
v 54 ✕ š 43, 5 cm

nerámováno, 97/100