Jitka Válová

(1922 - 2011)

Narodila se 13. prosince 1922 v Kladně, zemřela 27. března 2011 v Kladně. Česká akademická malířka a výtvarnice. Její tvorba byla úzce spojena s tvorbou její sestry – dvojčete Květy Válové. V letech 1945 až 1950 studovaly společně VŠUP v Praze u prof. Emila Filly. Žily spolu v Kladně. Pracovala v oborech malba, kresba, grafika. Tvořila a vystavovala až do své smrti, převážnou část výstav měla se skupinou Trasa. Svůj výrazný talent uplatňovala ve figurální tvorbě. Její útlé a protáhlé postavy byly zachyceny v pohybu, vypovídají o vztazích, osudech, náladách, často v extrémních situacích.
Její výtvarné začátky vyšly ze zkušenosti s rytectvím skla, jemuž se vyučila v Železném Brodě. Pracovala u soustruhu a pokud měla čas, kreslila oceláře v provozu. První výstava, kterou měla společně se sestrou v divadle Rokoko, nesla název Člověk a ocel, oficiální kritika ji ale nepřijala. Další výstavu obě sestry uspořádaly ve Špálově galerii v roce 1966, ta jim již přinesla uznání a ocenění jejich práce.
Zemřela nečekaně 27. března 2011 ve věku 88 let, pohřbená je spolu se svou sestrou na centrálním kladenském hřbitově.

pastel, kvaš na papíře,1999
v 58 ✕ š 89 cm

Provenience: přiložena fotografie autorky s dílem | rámováno, pasparta, zaskleno