Josef Čapek

(1887 - 1945)

Narodil se 23. března 1887 v Hronově, zemřel v dubnu 1945 v Bergenu. Český malíř, grafik, knižní ilustrátor a spisovatel. Byl starším bratrem spisovatele Karla Čapka (1890 – 1938). Po jejím absolvování v roce 1903 pracoval rok jako dělník v úpické továrně F. M. Oberländera. Od podzimu 1904 začal žít už natrvalo v Praze, kde studoval na Uměleckoprůmyslové škole. Zde se také v roce 1910 seznámil se svou budoucí manželkou Jarmilou Pospíšilovou (1889 – 1962).
Po absolutoriu na Uměleckoprůmyslové škole a po druhé schůzce s budoucí manželkou odjel na podzim 1910 do Paříže, kam za ním přijel i bratr Karel. Zde J. Čapek navštěvoval Colarossiho akademii. Pobyt, původně plánovaný na tři roky, zkrátil na tři čtvrti roku, aby byl blízko své vyvolené. Spolu s Karlem Čapkem v Paříži rozepsali první verzi dramatu Loupežník.
Bratři Čapkové se z cest po Evropě vrátili do Prahy v roce 1911, tedy v době, kdy vyvrcholilo napětí mezi starší a mladou nastupující uměleckou generací v pražském spolku Mánes. Většina mladých umělců, včetně bratří Čapků, nakonec spolek Mánes opustila a založila novou Skupinu výtvarných umělců. Do první světové války Josef Čapek nemusel narukovat z důvodu slabého zraku

Z návrhu zákona o kojných
v 29, 5 ✕ š 20 cm

Provenience: na zadní straně přípis od autora | rámováno, pasparta, zaskleno, na vyžádání bude doložen posudek od PhDr. Pavly Pečírkové

Případ
v 43, 5 ✕ š 29, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Mariáš
v 18,5 ✕ š 27 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: Z pozůstalosti zakladatele kabaretu Červená sedma, Judr. Jiřího Červeného. | rámováno, papír mírně poškozen, zaskleno

Duch
v 26 ✕ š 17 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno