Josef Fiala

(1882 - 1963)

Narodil se 31. srpna 1882 v Košířích, zemřel 11. srpna 1963. Český malíř, krajinář. Studoval na Akademii umění v Praze (1902 – 1907), kde byl žákem profesora Vojtěcha Hynaise, a na Královské bavorské akademii v Mnichově, kde byl žákem Angelo Janka. Získal Hlávkovo stipendium, díky němu absolvoval studijní pobyty a cesty v Itálii, Francii a Anglii, ale zůstal věrný české krajině. V roce 1911 se oženil s Eugenií Hölzlovou.
Od roku 1925 jezdil na Českomoravskou vrchovinu do Svratky, u Milovského rybníka si v roce 1935 postavil chatu „Toscani“, kde pravidelně trávil letní měsíce a maloval krajinu Vysočiny. Byl vynikajícím krajinářem a figuralistou, na jeho obrazech se objevují lidé pracující na poli, dřevaři v lese, děti při hrách či při pouštění draka.

Praní prádla
olej na plátně
v 35 ✕ š 50 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Janova hlava
olej na plátně
v 53 ✕ š 43 cm

rám a malba mírně poškozeny

Koupání
olej na kartonu,1920
v 14 ✕ š 23 cm

rámováno