Josef Krejsa

(1896 - 1941)

Narodil se 14. března v Husinci u Prachatic, zemřel 21. dubna 1941 v Husinci. Český malíř a grafik. Roku 1910 nastoupil na výuční pobyt u malíře dekorací F. Kováře v Netolicích. Tehdy se podílel na malbách interiérů např. Břehovské kaple a zámku Libějovice. Roku 1914 nastoupil do vojenské služby, ve Vídni se věnoval výtvarné práci, studiu architektury a staromistrovským technikám u Františka Alta. Zanedlouho byl poslán na ruskou frontu, kde byl zraněn. Při nezdařeném útěku byl chycen a poslán do zajateckého tábora v Itálii. Ani tam nepřestal malovat. Studoval u F.P. Michettiho, zejména figurální kresbu, anatomii a perspektivu. Zapojil se do protirakouského odboje v Itálii a vytvoření České národní armády, pro kterou tvořil plakáty a divadelní dekorace. Po propuštění z armády odešel do Prahy, pracoval v malírně Národního divadla a studoval na AVU u Maxe Pirnera. Mezi jeho významná díla patří výzdoba kostela sv. Cyrila a Metoděje a nástěnná malba s tematikou české historie na domu v Husinci.

Krajinka z okolí Plzně
olej na překližce
v 21,5 ✕ š 34 cm

rámováno, rám mírně poškozen