Josef Lada

(1887 - 1957)

Narodil se 17. prosince 1887 v Hrusicích, zemřel 14. prosince 1957 v Praze. Český malíř, ilustrátor, scénograf a spisovatel. Působil jako karikaturista, ilustrátor a také jako spisovatel.
Byl rovněž autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám i operám uváděným Národním divadlem a hlavním výtvarníkem úspěšného českého filmu režiséra Josefa Macha Hrátky s čertem z roku 1956, natočeného podle stejnojmenné pohádkové divadelní hry Jana Drdy.
Vytvořil asi 400 volných obrazů a okolo 15 tisíc ilustrací. Jeho ilustrace inspirovaly českého básníka Jaroslava Seiferta k napsání básnické sbírky Chlapec a hvězdy (1956). Sbírka je malebným slovním doprovodem k Ladovým obrázkům.
Společně s Čapkem, Nezvalem a Vančurou se stal jedním ze zakladatelů tzv. „moderní pohádky“ v české literatuře a obdržel za svoje dílo roku 1947 titul národní umělec.

Náves v zimě
kombinovaná technika na kartonu,1942
v 36 ✕ š 55 cm

Provenience: přiložen odborný posudek PhDr. Pavly Pečinkové, CSc. | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno antireflexním UV sklem

Svatá rodina
tuš, běloba na papíře,1915
v 32 ✕ š 32 cm

Provenience: přiložen odborný posudek PhDr. Pavly Pečinkové, CSc. | rámováno, pasparta, zaskleno

Mlynářova slepice
akvarel, tuš, běloba na papíře,kolem roku 1930
v 28 ✕ š 15, 5 cm

Provenience: přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Pavly Pečinkové, CSc. | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Modche a Rézi
akvarel, tuš, běloba na papíře
v 15 ✕ š 10, 5 cm

Vodník
barevná litografie,1942
v 32, 5 ✕ š 42 cm

Můj přítel Švejk
tuš, běloba na papíře,1924
v 11 ✕ š 13, 5 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: na zadní straně věnování od dcery autora, Aleny Ladové | Vystavováno: SZVU - Plzeň 1947 | rámováno, pasparta, zaskleno

Koledníci
barevná litografie,1936
v 28, 5 ✕ š 17 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Kozí zápas
v 12, 5 ✕ š 19, 5 cm

Provenience: přiložen odborný posudek PhDr. Pavly Pečinkové, CSc. | rámováno, rám a malba mírně poškozeny, pasparta, zaskleno, původní stav

Z knih K. Kampfa
v 18 ✕ š 16 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

"Už ho vedou!"
v 11,5 ✕ š 15 cm

Provenience: bude přiložen odborný posudek PhDr. Pavly Pečinkové, CSc. | nerámováno, pasparta

Koledníci
barevná litografie,1936
v 28, 5 ✕ š 17 cm

rámováno, zaskleno, mírně zažloutlý papír

Ilustrace z časopisu "Kvítko z čertovy zahrádky"
tuš, běloba na papíře,15. 1. 1928
v 7, 9 ✕ š 16 cm
Signatura: na zadní straně, autorské razítko

Provenience: bude přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Pavly Pečinkové, CSc. | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem, roč. III, číslo 3