Josef Liesler

(1912 - 2005)

Narodil se 19. září 1912 ve Vidolicích u Kadaně, zemřel 23. srpna 2005 v Praze. Český malíř, grafik a ilustrátor. Absolvoval ČVUT, fakultu architektury a pozemního stavitelství, obor kresba (profesoři Cyril Bouda, Oldřich Blažíček, Josef Sejpka).

Mezi lety 1938 – 1941 působil jako člen výtvarné skupiny Sedm v říjnu. V letech 1942 – 1948 byl členem SVU Mánes, roku 1945 se stal členem SČUG Hollar, roku 1958 zakládal Skupinu 58, později byl také členem výtvarné skupiny Radar. Byl též členem Královské belgické akademie a nositelem světových i našich cen a uznání v oboru umělecké poštovní známky. Za jednu ze svých poštovních známek (Hydrologická dekáda) získal také cenu UNESCO pro nejkrásnější známku roku. Od roku 1969 byl zasloužilým umělcem. Prezident Václav Klaus mu udělil roku 2003 Medaili Za zásluhy druhého stupně.
Josef Liesler měl svůj vlastní a osobitý malířský styl. Výtvarní teoretici na jeho díle, vzniklém v průběhu sedmdesáti let, oceňují zejména univerzálnost, lehkost improvizace a výjimečnou pracovitost autora. Tato kombinace mu umožnila zasahovat do rozmanitých výtvarných oborů: malby, volné a užité grafiky, známkové tvorby, plakátu, ilustrace i monumentálního malířství, mozaiky a sgrafita.

Za scénou
olej na překližce,1947 - 1948
v 60 ✕ š 71 cm

rámováno, obraz z cyklu Herci

Surrealistické zátiší
olej na plátně,1980
v 50, 5 ✕ š 35 cm

Provenience: z umělcova ateliéru | rámováno

V zámecké zahradě
olej na plátně
v 63 ✕ š 110 cm

rámováno

Okřídlené oko
olej na dřevě,2003
v 20, 3 ✕ š 10, 5 cm

rámováno

Masopust
kombinovaná technika na papíře,1974
v 29, 5 ✕ š 21, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Malíř
barevná litografie,1990
v 58 ✕ š 44 cm

rámováno, zaskleno, 49/145

Sen noci Svatojánské
barevná litografie,1960
v 45 ✕ š 62 cm

Provenience: na zadní straně autorský přípis | pasparta, zaskleno, 63/200

Model
barevná litografie
v 58 ✕ š 44 cm

rámováno, zaskleno, papír mírně poškozen

Strom vábení
barevná litografie
v 57, 5 ✕ š 65 cm

rámováno, zaskleno

Vítej, domove
barevná litografie,1980
v 58 ✕ š 44 cm

rámováno, zaskleno, 95/130

Mikulášský chrám s Vrtbovskou zahradou
litografie,1956
v 35 ✕ š 24 cm

Provenience: na zadní straně autorský přípis | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno