Josef Procházka

(1909 - 1984)

Narodil se 30. ledna 1909 v Horních Krutech, zemřel v roce 1984 v Praze. Malíř krajin a zátiší v Praze, žák Akademie výtvarných umění v Praze v letech 1929 až 1936 (dipl. krajinomalby u profesora Otakara Nejedlého). V listopadu 1935 vystavuje v Rubešově galerii v Praze krajiny a zátiší (40 prací). V dalších letech 1937 a 1939 vystavuje tamtéž, roku 1938 v Pardubicích. Maloval nejraději v okolí Stříbrné Skalice v Posázaví. Mezi záliby patřilo houbaření, měl rád jadrný venkovský humor, ale zároveň obdivoval noblesní chování, které měla jeho osudová žena Marie Čermínová (potomek šlechtického rodu Slavatů z Chodova). S Marií se oženil dvakrát, ale také dvakrát rozvedl, příčinou byl vždy jeho kladný vztah k ženám. Byl velmi oblíbeným hostitelem bujarých večírků, ať už ve Stříbrné Skalici nebo v atelieru ve Slezské ulici v Praze.

Krajina s rybníkem
olej na plátně
v 69, 5 ✕ š 100 cm

rámováno

olej na kartonu
v 70 ✕ š 50 cm

rámováno

Před bouří
olej na plátně
v 57 ✕ š 94 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny, na zadní straně záplata

Jihočeský rybník
olej na kartonu
v 49, 5 ✕ š 70 cm

rámováno

olej na kartonu
v 50 ✕ š 35 cm

rámováno

Česká vesnice
olej na kartonu
v 35 ✕ š 50 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno, rám mírně poškozen

V lese
olej na plátně
v 32 ✕ š 41 cm

Vystavováno: Goltzova tvrz | rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Z Krče
olej na kartonu
v 35, 5 ✕ š 50 cm

rámováno, malba mírně poškozena

Na pokraji lesa
olej na kartonu
v 17,5 ✕ š 24,5 cm

rámováno

Cestou domů
olej na kartonu
v 26 ✕ š 34 cm

Provenience: na zadní straně autorské razítko | rámováno