Josef Ullmann

(1870 - 1922)

Narodil se 13. června 1870 v Nekmíři, zemřel 31. května 1922 v Praze. Český malíř, krajinář. Byl jedním z průkopníků impresionistického slohu u nás. Jeho kariéra ale začala na postu úředníka ve Škodově továrně v Plzni.

Jeho výtvarného nadání si všiml ředitel podniku a doporučil ho na studia v Mnichově. Nejprve studoval na soukromé škole, později se zapsal na mnichovskou malířskou Akademii, ze které však z neznámých důvodů odešel. Po návratu do Prahy pokračoval ve vzdělávání na Akademii výtvarných umění a absolvoval proslulou krajinářskou školu Julia Mařáka. Po umělecké stránce byl Ullmann formován krajinářskou secesí a chittussovskou krajinou, které měl možnost blíže poznat při mnichovských studiích. Po roce 1910 se postupně přiklonil k principům impresionistické malby, kterou interpretoval po svém způsobu. Jeho obrazy se pravidelně objevovaly na výstavách Krasoumné jednoty, Umělecké besedy a Jednoty výtvarných umělců. Vystavoval rozměrné i menší krajinomalby, vrcholné období jeho tvorby připadá na konec první světové války. V roce 1911 se nešťastně zapletl do tzv. Boronaliho aféry, kdy se k jeho dílu hanlivě vyjádřil malíř Bohumil Kubišta. Ullmann jej inzultoval na veřejnosti a celá kauza měla dohru u soudu. Poté se začal stranit veřejného života, ač o jeho díla byl nadále velký zájem. Ullmannova díla jsou dodnes vysoce ceněna a jsou zastoupena v řadě sbírek u nás i ve světě. Umělec zemřel v pouhých 51 letech 31. května 1922 a je pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze.

olej na kartonu,1914
v 50 ✕ š 66 cm

rámováno, rám mírně poškozen