Joža Uprka

(1861 - 1940)

Narodil se 26. října 1861 v Kněždubu, zemřel 12. ledna 1940 v Hroznové Lhotě. Moravský malíř a grafik, představitel plenérového realismu, impresionismu a secesního dekorativismu. Jeho dílo je národopisným dokumentem folklóru jižní Moravy.

Žena s dítětem
olejová skica na kartonu,1903
v 39 ✕ š 29, 5 cm
Signatura: monogramem vlevo nahoře

Vystavováno: na zadní straně štítek "Národní galerie Z 5118" | rámováno, pasparta, zaskleno

Šohaj
akvarel na papíře
v 32 ✕ š 22 cm

Provenience: ze stejné pozůstalosti jako obrázky č. 210750 a 210784 | rámováno, rám a papír mírně poškozeny, zaskleno, místy zažloutlé skvrny

Cestou z pole
v 24 ✕ š 16 cm
Signatura: vpravo dole s věnováním

Provenience: věnováno Lad. Clementisovi (slovenský ministr zahraničí popravený komunistickým režimem v roce 1952) | Vystavováno: na zadní straně štítek "Národní galerie Z 5151" | rámováno, rám a papír mírně poškozený, zaskleno