Joža Uprka

(1861 - 1940)

Narodil se 26. října 1861 v Kněždubu, zemřel 12. ledna 1940 v Hroznové Lhotě. Moravský malíř a grafik, představitel plenérového realismu, impresionismu a secesního dekorativismu. Jeho dílo je národopisným dokumentem folklóru jižní Moravy.
Uprka pocházel z umělecké rodiny, školu navštěvoval ve Strážnici, historickém městě s bohatou folklórní tradicí. Od roku 1881 studoval na pražské akademii u Františka Čermáka a od roku 1884 na mnichovské akademii, kde spoluzaložil spolek Škréta. Po třech letech se vrátil do Čech. Ve svém rodném kraji maloval výjevy z každodenního života prostého lidu. Zajímaly ho také slavnosti, kroje a krajina Moravského Slovácka.
Na přelomu let 1892 a 1893 navštívil díky stipendiu Paříž a byl oceněn na zdejším Salónu za obraz s výjevem Poutě u svatého Antonínka. Jeho láska k folklóru se projevila i ve spolupráci s architektem Dušanem Jurkovičem, který mu navrhl přestavbu domku v Hroznové Lhotě. Sem za ním jezdili významní umělci. Kromě rodného kraje se zajímal také o folklór v zahraničí, jezdil do Dubrovníku studovat zdejší kroje a dalších zemí kolem Středozemního moře.
Uprka patřil k zakladatelům Sdružení výtvarných umělců moravských a věnoval se i jiným organizačním aktivitám na poli kultury.

Dívka v šátku
olej na dřevě,15. 5. 1898
v 16, 5 ✕ š 22, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Zliechovjanka
olej na plátně,1925
v 74 ✕ š 43 cm

Dívka v kroji
olej na dřevě,1912
v 52 ✕ š 24 cm

rámováno

Žena s dítětem
olejová skica na kartonu,1903
v 39 ✕ š 29, 5 cm
Signatura: monogramem vlevo nahoře

Vystavováno: na zadní straně štítek "Národní galerie Z 5118" | rámováno, pasparta, zaskleno

Šohaj
akvarel na papíře
v 32 ✕ š 22 cm

Provenience: ze stejné pozůstalosti jako obrázky č. 210750 a 210784 | rámováno, rám a papír mírně poškozeny, zaskleno, místy zažloutlé skvrny

Cestou z pole
v 24 ✕ š 16 cm
Signatura: vpravo dole s věnováním

Provenience: věnováno Lad. Clementisovi (slovenský ministr zahraničí popravený komunistickým režimem v roce 1952) | Vystavováno: na zadní straně štítek "Národní galerie Z 5151" | rámováno, rám a papír mírně poškozený, zaskleno