Julius Edvard Mařák

(1832 - 1899)

Narodil se 29. března 1832 v Litomyšli, zemřel 8. října 1899 v Praze. Český malíř, krajinář, kreslíř a grafik druhé poloviny 19. století. V letech 1852 – 1853 studoval na pražské akademii u profesora Maxe Haushofera, poté v letech 1853 – 1855 studoval soukromě v Mnichově u profesorů Leopolda Rottmanna a Eduarda Schleicha. Po návratu z Mnichova procestoval Krkonoše, severovýchodní Čechy a Český ráj a Šumavu. Pobýval také ve Vídni, kde se u mědirytce K. J. Schmidta naučil technice leptu (1858) a od roku 1860 působil jako ilustrátor a vyučoval ve šlechtických rodinách kreslení. V roce 1869 cestoval na Balkán a v letech 1872 – 1875 pobýval v Tyrolsku.

Roku 1882 dostal zakázku na výzdobu Národního divadla a v roce 1887 se přestěhoval do Prahy, neboť mu bylo nabídnuto místo profesora na pražské akademii v ateliéru krajinomalby. Krajinářskou školu vedl dvanáct let. Jeho žáky byli mj. Antonín Slavíček, Václav Březina, František Kaván, Max Švabinský, Otakar Lebeda, Alois Kalvoda, Stanislav Lolek, Jaroslav Panuška, Ota Bubeníček nebo Mařákova manželka Ida a dcera Josefina

Lesní zátiší
olej na lepence, fixováno na karton,1875-1880
v 31, 5 ✕ š 39, 5 cm

Provenience: přiložen písemný odborný posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové | rámováno

Jákó (Maďarsko)
v 15,5 ✕ š 22,5 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: na zadní straně "Umělecká pozůstalost prof. J. Mařáka" | rámováno, pasparta, zaskleno