Kája Saudek

(1935 - 2015)

Narodil se 13. května 1935 v Praze, zemřel 25. června 2015 v Praze. Český malíř, komiksový kreslíř.
S americkými komiksy se seznámil už v dětství. V padesátých letech nemohl z politických důvodů studovat, stal se tedy technickým kreslířem a kulisákem ve filmových studiích na Barrandově. Počátkem 70. let se několik let živil kreslením seriálů pro časopis Mladý svět. Kreslíř s výraznou dynamickou linkou, který se zhlédl v klasickém americkém stylu komiksů a reklam s takzvanými pop-up girls, se proslavil koncem 60. let minulého století, kdy spolupracoval s režisérem Milošem Macourkem na filmech Kdo chce zabít Jessii? a Čtyři svatby stačí, drahoušku.
V roce 1979 navázal spolupráci s Českou speleologickou společností, která mu umožnila vydávat komiksy v nákladech několika tisíc výtisků jako materiál pro svou vnitřní potřebu (tzv. zájmový tisk). V následujícím desetiletí tak vyšly příběhy podle scénářů řady známých spisovatelů a scenáristů.
V osmdesátých letech také spolu s Vladimírem Železným a Jiřím Grygarem spolupracoval na seriálu Slovenské televize Okna vesmíru dokořán.
Jeho rukopis paradoxně nejvíce vzrostl na ceně v době normalizace, kdy nesměl publikovat. Ze svobodných poměrů se těšil jen 16 let. V roce 2006 upadl po nehodě do kómatu.
Jeho specifické výtvarné dílo doplnilo také několik filmů a populárně naučný televizní seriál Okna vesmíru dokořán, ilustroval též řadu knih a časopisů, mezi nimi i několik z pera Jaroslava Foglara. Byl bratrem (jednovaječné dvojče) fotografa Jana Saudka.

2 x Ilustrace (scénář Jiří Chalupa)
kombinovaná technika na papíře,1977
v 31,5 ✕ š 44 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: na zadní straně razítko | nerámováno, mírně poškozeno, posoudil znalec Saudkova díla Filip Konečný

Ilustrace do časopisu Pionýrská stezka
kombinovaná technika na papíře,1974 - 1975
v 28 ✕ š 38 cm
Signatura: nesignováno

Žena ve větru
kombinovaná technika na papíře,konec 70. let
v 40 ✕ š 28,5 cm

Provenience: posouzeno předními znalci Saudkova díla P. Herianem a F. Konečným | rámováno, pasparta, zaskleno, mírně poškozeno

Zaniklé olympijské sporty
v 38 ✕ š 28 cm

Publikováno: V časopise Orbis pictus | rámováno, zaskleno

Ilustrace pro pořad Okna vesmíru dokořán
kombinovaná technika na papíře,pravděpodobně 1980-1981
v 22 ✕ š 34 cm
Signatura: nesignováno

rámováno, pasparta, zaskleno, jedná se o původní ilustraci pro televizní pořad Okna vesmíru dokořán od Jiřího Grygara a Vladimíra Železného, dílo posoudil znalec tvorby Káji Saudka Filip Konečný.

2 x ilustrace
kombinovaná technika na papíře,1948–50
v 20 ✕ š 14 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: dílo posoudil znalec tvorby Káji Saudka Filip Konečný | nerámováno, volně loženo, ilustrace k časopisu Tuleň (vznikaly na „ZŠ“ v Podolí pro pobavení spolužáků)

Zahrajte si softball a baseball
v 17 ✕ š 25,5 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: dílo posoudil znalec tvorby Káji Saudka Filip Konečný | Publikováno: Endršt, M. - Knobloch, P.: Zahrajte si softball a baseball, 1987 (obálka viz fotografie) | rámováno, zaskleno, jedná se o variantu ilustrace do knihy Zahrajte si softball a baseball (http://www.daildeli.cz/saudeknauc3.html)

2 x Ilustrace
v 22 ✕ š 15 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: dílo posoudil znalec tvorby Káji Saudka Filip Konečný | nerámováno, volně loženo, ilustrace k časopisu Tuleň (Vznikaly na „ZŠ“ v Podolí pro pobavení spolužáků)

tuš na papíře,90. léta
v 13 ✕ š 17,5 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: dílo posoudil znalec tvorby Káji Saudka Filip Konečný | nerámováno, volně loženo, kresba pochází zřejmě z příprav na erotický kalendář z 90. let

2 x ilustrace
v 30, 5 ✕ š 43, 5 cm
Signatura: nesignováno

rámováno, pasparta, zaskleno

5 x Ilustrace ze skicáře
kombinovaná technika na papíře,kolem 1949-1951
v 20 ✕ š 19 cm

Provenience: posouzeno předním znalcem Saudkova díla F. Konečným | nerámováno, volně loženo, přeložky