Autoři a ceny

Kamil Lhoták

(1912 - 1990)
Sledovat

Narodil se 25. července 1912 v Praze, zemřel 22. října 1990 v Praze. Český malíř, grafik a ilustrátor. Byl jedním ze zakládajících členů Skupiny 42.
Po absolvování gymnázia v sobě Kamil popřel sen o studiu na Akademii a na přání matky šel studovat práva. Studoval poctivě, ale bez zvláštního nadšení. Jeho světem byl především svět umění: Ernst, Arp, Giacometti, Klee, Miró, Filla, Šíma, to byli hrdinové, ke kterým mladý student práv vzhlížel. Z práva nakonec udělal i závěrečnou státní zkoušku, jenom o titul JUDr. příliš nestál. Období jeho života až do války bylo naplněno pilným malováním a vstřebáváním všeho, co předválečná avantgarda přinášela světu.
V roce 1938 uspořádal v Beaufortově galerii v Jungmannově ulici svoji první výstavu. Během války vytvořil stovky děl, čímž se stále dle vlastních slov "hledající KL" stává malířem Kamilem Lhotákem, což prezentuje i podpisem celým jménem na jednom z obrazů z roku 1942. Ve stejném roce vzniká i slavná Skupina 42, jejímiž členy byli mimo Lhotáka i Jiří Kolář, Františkové Gross a Hudeček, Jan Smetana, Karel Souček, Jan Kotík, fotograf Miroslav Hák, Bohumír Matal či sochař Ladislav Zívr. Společná výstava skupiny v roce 1943 se pak stává zřejmě nejdůležitější události, která malíře Lhotáka představila jako výraznou a nezaměnitelnou osobnost českého umění. Na výstavě byl mimo dalších 30 prací i obraz s názvem Dcera velkoměsta, který si o pár let později na výstavě českého umění v Paříži se zájmem prohlížel Pablo Picasso.
Rok 1954 a seznámení se spisovatelem Adolfem Branaldem otevírá Lhotákovi další etapu života. Svoji dlouholetou lásku ke všemu co má kola či vrtuli, shrnuje ilustracemi pro knihu Dědeček automobil, dle vlastních slov nejlepších, které za život dělal. O rok později již spolupracuje s Branaldem jako poradce při natáčení stejnojmenného filmu. Po smrti Kamila Lhotáka napsal vzpomínkovou knihu Můj přítel Kamil.
Celá šedesátá a sedmdesátá léta jsou pro Lhotáka typická velikou pracovní aktivitou. Každoročně vytváří několik desítek obrazů (přátelé vzpomínají na jeho osobní závazek čtyř obrazů za měsíc), pořádá výstavy, ilustruje knihy. Přesto dokáže malíř reflektovat i moderní světové umění. Nejdříve reaguje na tvorbu Roye Lichtensteina, který mu svým stylem jenom potvrdil, že vlastní cesta, kterou nastoupil už před válkou, byla správná. O několik let později reaguje Lhoták na světové op-artové hnutí svým krajinami s terči.
Závěrečné roky Kamila Lhotáka se vyznačují co do počtu děl menší, ale stále kvalitní tvorbou. Jeho poslední autorská výstava ("Grafika") se konala v prosinci 1989 v pražské galerii Fronta (úvodní slovo a text katalogu Jaromír Pelc). V roce 1990 namaloval svůj poslední obraz s názvem Meteor padá do moře a 22. října zemřel.

Aktuálně dražené položky

Ilustrace ke knize "Dýmka strýce Bonifáce"
tuš na papíře
v 15 ✕ š 14 cm
Signatura: nesignováno

Publikováno: František Pilař - Dýmka strýce Bonifáce, str. 5 | rámováno, pasparta, zaskleno, přiložena kniha

Dražit
PF 1957
lept na papíře,1956
v 4 ✕ š 6, 5 cm
Signatura: vpravo dole

Provenience: z pozůstalosti Miloše Kopeckého, věnování vlevo dole, fotografie nejsou součástí aukce | rámováno, zaskleno

Dražit
Výhled z kavárny na pařížskou ulici II
lept na papíře,1957
v 13 ✕ š 8 cm
Signatura: vpravo dole

nerámováno

Dražit
Fotograf
kombinovaná technika na papíře,1946
v 46 ✕ š 30, 5 cm
Signatura: vpravo dole

rámováno, zaskleno

Dražit
Prapor na pískovém jehlanu
olej na plátně,1955
v 46, 5 ✕ š 57, 5 cm
Signatura: vlevo dole

Provenience: přiložen písemný odborný posudek PhDr. Anny Strnadlové, dílo pochází z rodiny dokumentaristy a režiséra Josefa Kořána (v roce 1964 natočil o Lhotákovi film Variace na ticho) | Publikováno: Kamil Lhoták: Retrospektiva, Retro Gallery, Praha 2018, str. 76 | Vystavováno: K. Lhoták - obrazy z let 1948 - 1956, Výstavní síň Československého spisovatele Praha 4. 1. - 31. 1. 1957, kat. č. 49 a Obecní dům v Praze 6. 2. - 22. 4. 2018 | rámováno, rám mírně poškozen

Dražit
Studie
tužka na papíře,1964
v 24, 5 ✕ š 42 cm
Signatura: vlevo dole

rámováno, zaskleno

Dražit
Anička, skřítek a slaměný Hubert
barevná litografie,1975
v 37 ✕ š 25, 5 cm
Signatura: vpravo dole

pasparta, zaskleno, 196/200

Dražit

Dříve dražené položky

Japonsko
kombinovaná technika na papíře,1954
v 5 ✕ š 12 cm
Signatura: vlevo dole

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Detail položky
Plavatka
tuš, akvarel na papíře,1964
v 9 ✕ š 11 cm
Signatura: vpravo dole

Provenience: Ze sbírky muzikanta, přítele Kamila Lhotáka | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno, přiložen znalecký posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy

Detail položky
Balvan s tajemnými znaky
barevná litografie,1967
v 46 ✕ š 66 cm
Signatura: vpravo dole

Publikováno: Libor Šteffek: Kamil Lhoták, Grafické dílo, Praha 2015, str. 291 | rámováno, zaskleno, 23/50

Detail položky
Alcyon
tuš, akvarel na papíře,1950
v 10, 5 ✕ š 14, 5 cm
Signatura: vpravo dole

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Detail položky
4 x suchá jehla
suchá jehla na papíře
Signatura: vpravo dole

Publikováno: Díla jsou publikována v knize Libora Šteffka: Kamil Lhoták, Grafické dílo v kontextu ostatní tvorby | nerámováno, volně loženo 1) 16 x 9, 5 cm, 1946 2) Sedící dívka, 25 x 16 cm, 1946 3) Chovanci ústavu II., 24, 5 x 17, 5 cm, 1947 4) Z Jedličkova ústavu III., 24, 5 x 16 cm, 1945, 5/10

Detail položky
V zoologické zahradě
suchá jehla na papíře,1944
v 16, 5 ✕ š 24 cm
Signatura: vpravo dole

Publikováno: V knize Kamil Lhoták: Grafické dílo v kontextu ostatní tvorby, Praha 2015, Libor Šteffek, str. 51 | rámováno, zaskleno, rozměr včetně rámu 35, 5 x 43, 5 cm

Detail položky
Konvolut 5 grafických listů (Jedličkův ústav)
suchá jehla,1945-1947
Signatura: vpravo dole

nerámováno, volně loženo 1) Z Jedl. ústavu I., 25 x 15, 5 cm, 1946 2) Amputace levé nohy, 24, 5 x 15, 5 cm, 3/5, 1945 3) Bez názvu, 24, 5 x 17 cm, 1946 4) Vrozená amputace paže, 24, 5 x 17, 5 cm, 1947 5) Stav po dětské obrně, 24, 5 x 17 cm, 2/5, 1946

Detail položky
Planeta
barevná litografie,1965
v 48 ✕ š 65 cm
Signatura: vpravo dole

Publikováno: Libor Šteffek: Kamil Lhoták, Grafické dílo, Praha 2015, str. 267 | rámováno, zaskleno, 11/50

Detail položky
České středohoří
suchá jehla,1978
v 20 ✕ š 49 cm
Signatura: vpravo dole

Publikováno: Libor Šteffek: Kamil Lhoták, Grafické dílo, Praha 2015, str. 356-357 | rámováno, zaskleno, 2/12

Detail položky
Dívka u ohrady
suchá jehla na papíře,1947
v 25 ✕ š 18 cm
Signatura: vpravo dole

Publikováno: Dílo je publikováno v knize Libora Šteffka: Kamil Lhoták, Grafické dílo v kontextu ostatní tvorby | nerámováno, volně loženo

Detail položky
Vzducholoď
kombinovaná technika na papíře,1940
v 8, 5 ✕ š 18, 5 cm
Signatura: monogramem vpravo dole

Provenience: přiložen znalecký posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Detail položky
Balon
lept na papíře,1944
v 10 ✕ š 11, 5 cm
Signatura: vpravo dole

rámováno, zaskleno, rozměry včetně rámu 48 x 35, 5 cm

Detail položky