Karel Černý

(1910 - 1960)

Narodil se 19. února 1910 v Brně a zemřel 18. října 1960 v Praze. Byl to český malíř, grafik a ilustrátor. Na Akademii výtvarných umění v Praze studoval u sochaře a malíře Jakuba Obrovského. Silně na něj zapůsobil Jan Preisler, který inspiroval řadu malířů mladší generace. U Černého se to projevilo melancholickou náladou i tmavými tóny a opakujícími se náměty, dalším výrazným vlivem byl expresionismus. Jeho obrazy mají často symbolický rozměr a odráží dobu svého vzniku, za války se např. objevují křesťanské náměty. V druhé polovině 40. let jezdil často do Francie, tehdy se jeho paleta projasnila. Po roce 1948 měl problém vystavovat, své obrazy nemohl dále prodávat. Po roce 1956 se situace trochu zlepšila a Černý byl přizván k účasti na Bienále v Benátkách a na EXPO 58 v Bruselu. Přesto žil velmi skromně a stěží se mu dařilo obstarat příjem pro sebe a svého otce.
Jeho obrazy působí často jednoduše, až naivně, přesto je v nich cítit melancholie a životní zkušenost a mají monumentální vyznění. Pastózní malba, oblé, pevné tvary a působivá barevnost dodávají jeho obrazům na působivosti a jisté nadčasovosti. Jeho tvorby si velmi cenil i Jindřich Chalupecký, který jej vyzdvihoval jako výraznou osobnost mladé generace.

Ležící žena
litografie na papíře,1945
v 24 ✕ š 29,5 cm

nerámováno, pasparta, číslo tisku 22/300

Periferie
kombinovaná technika

nerámováno, papír mírně poškozen, vpravo dole věnování autora, rozměry: 1) 7,5 x 14 cm, 2) 10,5 x 18,5 cm