Karel František Foltýn

(1937 - 2000)

Narodil se 8. října 1937 v Kněžpoli a zemřel 20. listopadu 2000 v Praze. Český malíř. V letech 1952 - 1956 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti užitou a dekorativní malbu v architektuře a propagaci u Josefa Berana, Jana Blažka a Vladimíra Hrocha. Vystřídal celou řadu rozmanitých profesí. Přiklonil se k expresivní abstrakci a tzv. nové figuraci. V období normalizace 1970 - 1976 přestal malovat a věnoval se výhradně ilustrační tvorbě pro dětské časopisy. Po roce 1976, kdy se již zcela odklonil od nové figurace, se věnoval politicky nekonfliktním sci-fi krajinám a přírodním motivům a zátiším v hyperrealistické formě. Měl řadu samostatných i společných výstav. Ta poslední autorská se konala v roce 2014 v Polabském muzeu.

Lhostejná tvář
olej na plátně,1989
v 130 ✕ š 162 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno, plátno místy poškozeno