Karel Skála

(1908 - 2001)

Narodil se 22. října 1908 v Praze a zemřel 20. srpna 2001 tamtéž. Byl to český malíř a výtvarný pedagog. Studoval na Státní grafické škole v Praze. V letech 1935–1939 studoval na pražské akademii výtvarného umění u profesora Vratislava Nechleby. V roce 1947 získal stipendium pro studium ve Francii na Académie des Beaux Arts v Paříži u profesora Souverbieho. Od roku 1946 byl učitelem na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl členem Pracovní skupiny umělců Církve českomoravské (od roku 1943), Jednoty umělců výtvarných a Českého fondu výtvarných umění (ČFVU). V roce 1958 získal titul Zasloužilý umělec. Maloval portréty a figurální kompozice a akty, ale i krajinářské náměty. Vytvářel také nástěnné figurální kompozice a skleněné vitráže. Věnoval se též reklamní grafice a plakátové tvorbě.
Vystavoval v Plzni, v v Topičově salonu v Praze, v Jilemnici atd.. Také v zahraničí např. v Dortmundu, Budapešti, Kolíně nad Rýnem atd. Je zastoupen ve sbírkách Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, Západočeské galerie v Plzni a dalších státních i soukromých sbírkách

Po mytí
olej na plátně,1943
v 80 ✕ š 60 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

olej na kartonu
v 50 ✕ š 70 cm

Milostná noc
olej na překližce,1964
v 25, 5 ✕ š 36 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno

Klauni
kombinovaná technika na kartonu
v 25 ✕ š 35 cm

Provenience: z pozůstalosti Miloše Kopeckého, fotografie nejsou součástí aukce | rámováno

Ženský akt
olejová skica na papíře,1944
v 50 ✕ š 27, 5 cm

Provenience: z majetku F. Černého (1896 - 1968) | rámováno, pasparta, zaskleno