Ladislav Zívr

(1909 - 1980)

Ladislav Zívr se narodil v roce 1909 v Nové Pace do rodiny s hrnčířskou tradicí a vztah k rodnému kraji i řemeslu pro něj byl vždy důležitý. Jeho tvorba prošla vývojem od kubismu, přes surrealismus, civilismus až k volnější a abstraktnější poloze. Významné pro něj bylo členství ve Skupině 42, ačkoli spíše než město jej zajímala příroda. Navzdory tomu, že často vytvářel sochy lidí a zvířat, vždy se pokoušel o hledání základních tvarů, o co největší zjednodušení figury. Proto ho Jaromír Zemina srovnával s Hansem Arpem a Henry Moorem. A navzdory vlivům moderních směrů, které nesporně přijímal, si zachovával některé základní cíle a hodnoty, jež vnímal jako nadčasové. Možná právě proto o něm Jindřich Chalupecký napsal v roce 1979: "V celé své generaci jediný sochař."

kombinovaná technika na papíře,1980
v 42 ✕ š 31 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Studie
tuš na papíře,1964
v 41 ✕ š 26, 5 cm

nerámováno