Lev Šimák

(1896 - 1989)

Narodil se 3. března 1896 ve Všestudech, zemřel 19. října 1989 v Praze. Český malíř, grafik a publicista. Za první světové války byl nasazen v Haliči. V letech 1919 – 1927 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u prof. Pirnera, Obrovského, Thieleho a grafiku u Brömse. Při hledání svého vyjádření vycházel z vlivů expresionismu, fauvismu a kubismu, také obdivoval české gotické malířství, české lidové umění, celý život také vycházel z realistické tradice Mikoláše Alše a Karla Purkyně. Zabýval se především krajinomalbou, inspiraci sbíral jak v zahraničí, tak v Čechách na Šumavě a ve Středohoří. Důležitým tématem Šimákova díla byl též každodenní život venkova a sociální motivy, které na důležitosti získaly poté, co vstoupil do KSČ a poprvé v roce 1935 navštívil Sovětský svaz, a další rozměr v době druhé světové války a v době euforie bezprostředně po osvobození.

Od roku 1927 byl členem Umělecké besedy a od roku 1945 SČUG Hollar. V komunistickém Československu bylo jeho dílo vysoce ceněno a bylo mu uděleno i nejvyšší státní ocenění pro umělce, čestný titul národní umělec.

Zasněná
olej na kartonu,1935
v 35 ✕ š 26, 5 cm

Vystavováno: v galerii Dr. Feigla v roce 1936 | rámováno

Jaro na Šumavě
akvarel na papíře,1936
v 29 ✕ š 42 cm

Vystavováno: 1998 galerie Art Praha | rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno