Ludmila Jiřincová

(1912 - 1994)

Narodila se 9. května 1912 v Praze, zemřela 22. ledna 1994 v Praze. Významná česká malířka, ilustrátorka a grafička. Přes babičku Karolínu, rozenou Engelmüllerovou, byla spřízněna s významným malířem a také pedagogem (autorem učebnice Cesty k malířskému umění) - krajinářem Ferdinandem Engelmüllerem[5]. Druhým jejím prastrýcem byl divadelní kritik Karel Engelmüller, který celou rodinu často vodil do Národního divadla. Pozitivní vztah k přírodě si Ludmila Jiřincová vybudovala již jako dítě, také díky výletům do okolí Prahy, hlavně do Úval.
Zpočátku se Jiřincová věnovala typicky ženským tématům, přírodním motivům květin, zátiší a také krajinářství jižních Čech (namalovala přes 2000 obrazů). Pro Atlas léčivých rostlin (1951) vytvořila 120 akvarelů květin. Tyto její kresby vynikají čistotou výtvarného pojetí a zároveň vědeckou objektivností. Vytvořila velký počet grafických listů (víc jak 1200) a exlibris (přes 480), dále se věnovala ilustracím (cca 360 knih, např. sbírky J. Seiferta, K. H. Máchy, Karla Jaromíra Erbena), malbě a plakátové tvorbě. Využívala často litografii, dřevoryt, lept, nebo suchou jehlu, díky studiu v ateliéru a grafické dílně T. F. Šimona ovládala také méně obvyklé techniky, jakou byla mezzotinta. Objevovala zároveň nové možnosti, například litografii na asfaltu. Věnovala se také kreslenému filmu, nebo např. i známkové tvorbě. Svůj první ateliér si zřídila v roce 1939 v Karlíně (po M. Holém), nedaleko bytu svých rodičů. Další, větší, měla (včetně bytu) od r. 1940 v podkroví v Ostrovní ulici č. 30 v Praze. Ilustrovala často romantickou dívčí literaturu, a především poezii. Spolupracovala na vydávání bibliofilií, např. s Lyrou Pragensis. Vytvořila také kreslený (animovaný) film s názvem Slóvce M (1964), režírovaný J. Brdečkou.
Svými díly je Ludmila Jiřincová zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy, muzea v Mělníku, v Kabinetu Ex libris Památníku národního písemnictví (pobočka v Chrudimi) a v moha dalších institucích, i soukromých sbírkách.

Velká loď
barevná litografie,1959
v 38 ✕ š 28 cm

Publikováno: č. soupisu 640 | rámováno, pasparta, zaskleno

Domino
kombinovaná technika na kartonu,1979
v 41 ✕ š 27 cm

Publikováno: kniha Vladimíra Neffa "Královský vozataj", monografie L. Jiřincové (1991) Luboše Hlaváčka, č. 110 na straně 131 | Vystavováno: Galerie Václava Špály 1981, Galerie umění Karlovy Vary 1981, Západočeská galerie Plzeň 1981, číslo položky 57 | rámováno, autorská původní adjustace

v 54 ✕ š 36 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno antireflexním sklem

Loďka
barevná litografie,1959
v 38 ✕ š 28 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 83/200

Přeslička s beruškou
v 10 ✕ š 7 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, mírně poškozeno

Strom
barevná litografie
v 15, 5 ✕ š 9, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

litografie
v 19 ✕ š 8, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno