Marie Čermínová (Toyen)

(1902 - 1980)

Narozena 21. září 1902, zemřela 9. listopadu 1980 v Paříži. Byla česko-francouzská malířka, jedna z představitelek evropského surrealismu. Je významnou osobností české kultury, ačkoliv většinu života prožila v Paříži. Patří mezi nejvýznamnější a nejsvobodnější tvůrčí osobnosti umělecké avantgardy první poloviny 20. století. O Toyenině dětství a dospívání je toho známo málo. V 16 letech odešla z domova a živila se na Žižkově jako dělnice při výrobě mýdla. V letech 1919-1922 studovala na Uměleckoprůmyslové škole dekorativní malbu u prof. Emanuela Dítěte.
Historie české avantgardy je především oborem působnosti mužů. Zatímco řada pozoruhodných umělkyň pracovala v oblasti dekorativního umění, oblasti takzvaného vysokého umění, včetně malířství a sochařství, byly téměř výhradně doménou mužů. Toyen byla jedinou plně respektovanou členkou ženského pohlaví předválečné české avantgardy.

Z cyklu Studna ve věži - Fragmenty snů
zinkografie,1967
v 21, 5 ✕ š 15, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 10/69, je jednou z 10 těchto grafik, které byly kolorovány

Tvar torza
zinkografie
v 18,5 ✕ š 12 cm

rámováno, zaskleno