Michael Rittstein

(1949)

Narodil se 17. září 1949 v Praze. Český výtvarník. Patří k nejvýznamnějším představitelům expresivní figurální malby. Žije a pracuje střídavě v Praze a v Brnířově. V letech 1964 až 1968 studoval na SOŠV Václava Hollara a v letech 1968 až 1974 na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Arnošta Paderlíka, kde je od roku 2001 vedoucím Malířského ateliéru III. Je členem výtvarných skupin „12:15“, „Pozdě, ale přece“, „Nová skupina“ a „SVU Mánes“. Svá díla tvoří převážně na chalupě v Brnířově.
Rittstein se ve svých počátcích inspiroval českými malíři předchozích generací, jedním z nich byl Luděk Marold, druhým Zdeněk Burian, rád měl ale i řadu jiných malířů, krajinářů i figuralistů 19. a 20. století. V 70. letech začal vystavovat, jeho tvorba se příliš neslučovala s tehdejším vládnoucím režimem. Nevěnoval se abstrakci, důležitá pro něj byla komunikace s divákem, často skrze vtip, ironii, sarkasmus.
Michael Rittstein se kromě své volné tvorby věnuje také ilustracím knih, spolupracoval s filmem a některá jeho díla mají více konceptuální povahu. Vytváří například prostorové instalace, participativní malířské experimenty, apod. Sám také působil jako pedagog na pražské AVU, jako vedoucí Malířského ateliéru III.

Letem lesem
akryl na plátně,2015
v 50 ✕ š 60 cm

nerámováno

Na pulce je třeba přísnost
olej na plátně,2015
v 65 ✕ š 70 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | nerámováno

barevná litografie,1995
v 45 ✕ š 55 cm

nerámováno, pasparta, 72/80