Olaf Hanel

(1943)

Narodil se 21. ledna 1943 v Praze, je to malíř, grafik, sochař a historik umění. Mezi lety 1960 a 1965 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogickém institutu v Pardubicích. Tehdy začal publikovat své karikatury v periodicích jako Host do domu, čí Plamen. Od poloviny 60. do poloviny 70. let pořádal happeningy, v té době řídil Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Upřednostňoval umělce, kteří byli komunistickým režimem potlačování (Bohuslav Reynek, Ladislav Novák, Karel Nepraš,...) V době normalizace přesídlil do Prahy a stal se členem Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu. Po podpisu Charty 77 byl zaměstnán jako topič. V roce 1979 emigroval do Vídně a poté do Montrealu. V Kanadě mohl rozvíjet svoji tvorbu, vytvářel zde tzv. "dráťáky", tedy sochy z drátů a také grafiky. V roe 1990 se vrátil do Prahy a stal se kurátorem Českého muzea výtvarných umění v Husově ulici.

Foto: Jiří Hříbek

Enigma I
olej na plátně,1998
v 90 ✕ š 80 cm

nerámováno, malba mírně poškozena