Oldřich Kulhánek

(1940 - 2013)

Narodil se 26. února 1940 v Praze. Výtvarná studia začal na Výtvarné škole v Praze, zemřel 23. ledna 2013.
Od roku 1958 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského. Učednická léta strávená na škole pod jeho vedením se stala základem jeho umělecké kariéry.
V březnu 1971 byl zatčen StB a obviněn, že svými grafickými listy z let 1968-1971 hanobil představitele komunistických zemí (čímž byla míněna tvář Stalina v některých jeho
grafických listech) a tím se dopustil i pobuřování atd.
Sedmdesátá léta jsou v jeho tvorbě ve znamení totálního zákazu výstav, zákazu spolupráce
s nakladatelstvími, zákazu publicity.
Díky řadě přátel z U.S.A, Holandska, Belgie, Německa, Rakouska a Francie v období Temna neztrácel kontakt s výtvarnou scénou Evropy.
Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se situace v Československu, později v České republice změnila. Umělci, (a široká veřejnost), mohli konečně volně cestovat. V roce 1990 poprvé navštívil USA při příležitosti Lithographic Workshop v Los Angeles. Od té doby Státy navštívil vícekrát. V létě 1991 vedl seminář o kresbě v Atlantic Center for the Arts, New Smyrne Beach. V roce 1995 hostoval na University of Houston-Clear Lake v Texasu.
V letech 1992 až 1993 pracoval na návrzích nových českých bankovek a je autorem mnoha českých poštovních známek, mj. navrhl poštovní známku s portrétem Prezidenta České republiky Václava Klause.
Oldřich Kulhánek v současnosti žije a pracuje v Praze a je prezidentem Nadace Hollar.

Tváře vítězů - kresba
kombinovaná technika na papíře,1990
v 98 ✕ š 67 cm

rámováno, rám a papír mírně poškozeny, zaskleno

Erotické hrátky
litografie,1995

konvolut 7 litografií, nerámováno, loženo v deskách 1) 30 x 19, 5 cm 2) 30 x 19 cm 3) 30 x 19, 5 cm 4) 30 x 19, 2 cm 5) 30 x 19, 2 cm 6) 30 x 19, 4 cm 7) 29, 5 x 19 cm

Job
litografie,2002
v 64 ✕ š 91 cm

rámováno, zaskleno, sklo poškozeno, 3/100

Rozpor - kresba
kombinovaná technika na papíře,1997
v 41 ✕ š 31,5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno, jedná se o originální kresbu

Smeč - kresba
v 39 ✕ š 30 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Soupeři - kresba
v 38,5 ✕ š 31 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Finále - trest - kresba
tužka, pastel na papíře,1997
v 39 ✕ š 31 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Body - kresba
kombinovaná technika na papíře,1995
v 39 ✕ š 30 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Gól - kresba
tužka, pastel na papíře,1997
v 41 ✕ š 34 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Rychle - kresba
v 38 ✕ š 30 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Trest - kresba
tužka, pastel na papíře,1997
v 39, 5 x 31, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Soubor 5 ks "Akty"
barevná litografie,2008
v 40 ✕ š 30 cm

nerámováno, 24/100