Oldřich Kulhánek

(1940 - 2013)

Narodil se 26. února 1940 v Praze. Výtvarná studia začal na Výtvarné škole v Praze, zemřel 23. ledna 2013.
Od roku 1958 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského. Učednická léta strávená na škole pod jeho vedením se stala základem jeho umělecké kariéry.
V březnu 1971 byl zatčen StB a obviněn, že svými grafickými listy z let 1968-1971 hanobil představitele komunistických zemí (čímž byla míněna tvář Stalina v některých jeho
grafických listech) a tím se dopustil i pobuřování atd.
Sedmdesátá léta jsou v jeho tvorbě ve znamení totálního zákazu výstav, zákazu spolupráce
s nakladatelstvími, zákazu publicity.
Díky řadě přátel z U.S.A, Holandska, Belgie, Německa, Rakouska a Francie v období Temna neztrácel kontakt s výtvarnou scénou Evropy.
Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se situace v Československu, později v České republice změnila. Umělci, (a široká veřejnost), mohli konečně volně cestovat. V roce 1990 poprvé navštívil USA při příležitosti Lithographic Workshop v Los Angeles. Od té doby Státy navštívil vícekrát. V létě 1991 vedl seminář o kresbě v Atlantic Center for the Arts, New Smyrne Beach. V roce 1995 hostoval na University of Houston-Clear Lake v Texasu.
V letech 1992 až 1993 pracoval na návrzích nových českých bankovek a je autorem mnoha českých poštovních známek, mj. navrhl poštovní známku s portrétem Prezidenta České republiky Václava Klause.
Oldřich Kulhánek v současnosti žije a pracuje v Praze a je prezidentem Nadace Hollar.

Trefa do černého
kombinovaná technika na papíře,1997
v 21 ✕ š 14 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Hurrá - kresba
v 16 ✕ š 15 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Shining
tuš na papíře,1989
v 12, 5 ✕ š 11 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Rozpor - kresba
v 41 ✕ š 31,5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno, jedná se o originální kresbu

Soupeři - kresba
v 38,5 ✕ š 31 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Život
litografie,2003
v 57 ✕ š 72 cm

rámováno, zaskleno, 30/100

Kyselé kousnutí
barevná litografie,1987
v 48 ✕ š 36 cm

rámováno, zaskleno

Speciální dialog
barevná litografie,1999
v 82 ✕ š 60 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 14/90

Job 2
litografie,2003
v 64 ✕ š 91 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 75/100

Torzo
litografie,1996
v 65 ✕ š 48, 5 cm

rámováno, zaskleno, 63/100

Hommage à Albrecht Dürer II
barevná litografie,1992
v 55 ✕ š 33 cm

nerámováno, mírně poškozeno

Víc a víc
barevná litografie,1997
v 64 ✕ š 49 cm

87/100

Výslech
barevná litografie,1990
v 65 ✕ š 50 cm

pasparta, zaskleno, 51/90

Opwaarts
barevná litografie,1999
v 75 ✕ š 54 cm

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Ruzyně, cela 321
barevná litografie,1990
v 65, 5 ✕ š 50 cm

rámováno, zaskleno antireflexním sklem