Oskar Brázda

(1887 - 1977)

Narodil se v Rosicích nad Labem 30. září 1887 a zemřel 19. prosince 1977 v Líčkově u Žatce. Byl to český akademický malíř. Na Akademii výtvarných umění v Praze nastoupil v roce 1904 a později studoval také na vídeňské Akademii a v Itálii. Za války se účastnil odboje a seznámil se s Edvardem Benešem, s nímž byl v letech 1915-1916 internován na Sardinii. V roce 1917 jej portrétoval. Po válce byl velmi úspěšný v Itálii, kterou však po roce 1925 i s rodinou opustil a přestěhoval se na zámek Líčkov u Žatce. Během druhé světové války byl vězněn a po roce 1948 mu byl zámek odebrán. Brázda se uplatnil jako portrétista, maloval však také zátiší, krajiny a některé jeho obrazy poznamenaly také moderní umělecké směry.

Dívka s pivoňkami
olej na plátně,1947
v 116 ✕ š 111 cm

Na houbách
olej na plátně,1949
v 91, 5 ✕ š 122 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Zátiší se slunečnicí, dýní a kohoutem
olej na plátně,1957
v 92, 5 ✕ š 80 cm

Oslava
olej na kartonu
v 35 ✕ š 42 cm

Zátiší se slunečnicemi
olej na plátně,1957
v 76 ✕ š 65 cm

Sochař s modelem
olej na sololitu,1961
v 36 ✕ š 23 cm

rámováno, rám poškozen, malba mírně poškozen

olej na kartonu
v 45 ✕ š 37 cm

Karneval
olej na sololitu,1958
v 24 ✕ š 20, 5 cm

Provenience: na zadní straně věnování autora | rámováno, rám mírně poškozen

Sochař se svými modely
olej na překližce
v 32, 5 ✕ š 25 cm

Artisté na cestách
olej na kartonu

olej na desce
v 23,5 ✕ š 26,5 cm

nerámováno, malba mírně poškozena

Torzo
olej na plátně, fixováno na kartonu
v 42 ✕ š 29, 5 cm