Otakar Kubín

(1883 - 1969)

Narodil se 22. října 1883 v Boskovicích, zemřel 17. října 1969 Marseille. Český malíř, sochař a grafik. Otakar Kubín absolvoval sochařsko-kamenickou školu v Hořicích v letech 1898 – 1900, od roku 1900 do roku 1904 studoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem Václava Brožíka, Vojtěcha Hynaise, Hanuše Schwaigera a Františka Thieleho. Kubín si nějaký čas vydělával jako kreslič dokumentace speleologických výprav Karla Absolona do Moravského Krasu. Byl členem Osmy, účastnil se výstavy v roce 1907. Nějaký čas působil jako asistent kreslení na pražské Uměleckoprůmyslové škole.
V roce 1913 odešel do Francie. V roce 1925 Kubín přijal francouzské občanství. V roce 1932 se stal členem Umělecké besedy, také byl členem Mánesa. V roce 1952 se vrátil na Moravu do rodných Boskovic, zde zůstal dvanáct let. Pak zamířil zpět do Francie, kde vstoupil do Komunistické strany Francie.
Na rozdíl od ostatních z Osmy Kubína kubismus ovlivnil jen málo. Po 1. světové válce je jeho dílo novoklasicistní, proslulé jsou jeho Kytice ve džbánu. Ve Francii je velmi proslulý a od roku 1919 pravidelně vystavuje v Salonu nezávislých a od roku 1924 také na salonu v Tuileriích v Paříži. Kubín je pohřben v městečku Apt ve Francii.

olej na plátně,1926
v 73 ✕ š 60 cm

Provenience: přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Karla Srpa | Vystavováno: Vystaveno na výstavě Umělecké besedy v Obecním domě 10. 11. - 9. 12. 1934, číslo katalogu 49 | rámováno

Krajina s věží
olej na dřevě,30. léta
v 15 ✕ š 25 cm

Provenience: ze sbírky významného francouzského sběratele Pierra Berèse | rámováno

Konvolut 9 kusů skic
v 27 ✕ š 18 cm

Provenience: z významné pozůstalosti gynekologa MUDr. Jaroslava Sobotky | nerámováno, volně loženo

Stavení v Simiane
v 12, 5 ✕ š 18, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 2/15

Krajina v Simiane
barevná litografie,1949
v 30 cm ✕ š 40 cm

nerámováno, papír mírně poškozen, číslo tisku 35/550

barevná litografie
v 46 ✕ š 37 cm

rámováno, zaskleno, číslo tisku 229/500