Pavel Beneš

(1960)

Narodil se 15. července 1960 v Praze. Český typograf, grafik, ilustrátor, karikaturista, učitel, grafický designér, výtvarník a umělec. Po základní devítileté škole Podbělohorská a Plzeňská vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze na Žižkově (1974 – 1979), obor Propagace (prof. Václav Bláha st., Vladimír Bauer, Emil Duras), a pokračoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1979 – 1985) v Ateliéru knižní kultury a písma (prof. Milan Hegar; doc. Přemysl Rolčík; odb. as. Otakar Karlas).
Po „vojně“ v AUS nastoupil na profesionální dráhu grafika na volné noze. Od té doby graficky upravil nebo ilustroval desítky knih, zejména pro nakladatelství Albatros a Kalich, a letteringem přispěl k vydání desítek kultovních komiksů. Do roku 1990 se věnoval i malbě a litografii, pak už jen užité grafice, reklamě a pedagogické činnosti.
V letech 1990 – 1993 byl pod vedením Aleše Najbrta a společně s Pavlem Lvem a Ivanou Menšíkovou spoluzakladatelem časopisu Reflex; v letech 1994 – 1997 pak art-directorem časopisu Story (šéfredaktorka Halina Pawlowská). V roce 1997 nastoupil jako senior art-director do reklamní agentury BBK Time, z níž přešel v roce 2001 do agentury Leonardo. V prvním pololetí roku 2005 byl art-directorem v časopise Epocha.
Je autorem slavného loga hudební skupiny Tři sestry. V roce 1990 pro tuto skupinu navrhl obal jejich desky Alkáč je největší kocour a jednoduché logo v podobě kosočtverce se třemi čárkami se hodně ujalo. V roce 2014 zadal svým studentům jako semestrální práci koncertní protézu nohy pro frontmana kapely Lou Fanánka Hagena, tématu se ujalo 9 studentů.
Od roku 2014 do roku 2018 byl karikaturistou Hospodářských novin, karikatuře se průběžně věnuje formou kreslení na komerčních akcích, soukromých oslavách nebo při divadelních představeních.

Uděláno
kombinovaná technika na papíře,2022
v 29,5 ✕ š 20,5 cm

Provenience: přímo od autora | Publikováno: Ilustrace byla publikována v Týdeníku Forum 2. června 2022. Výtěžek z této položky bude věnován nadačnímu fondu Pink Bubble. Symbolicky dražíme od koruny! | nerámováno, volně loženo