Pravoslav Kotík

(1889 - 1970)

Narodil se 1. května 1889 ve Slabcích u Rakovníka, zemřel 14. ledna 1970 v Praze. Český malíř a grafik. V letech 1908 – 1912 studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze u Emanuela Dítěte, Karla Vítězslava Maška a Jakuba Schikanedera. Aby mohl vyučovat, složil ještě v roce 1912 zkoušku na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Preislera. To ho opravňovalo k vyučování na středních školách. V roce 1919 onemocněl tuberkulózou, ze které se vyléčil až v roce 1920.
Zpočátku bylo jeho dílo ovlivněno fauvismem a expresionismem. Ve dvacátých letech se přiklonil ke geometrizujícímu kubismu, později k novoklasicismu. V padesátých letech se u něj začala objevovat i nefigurativní témata.
Poprvé vystavil svá díla ještě jako student UPŠ v roce 1910 v Topičově salonu na výstavě skupiny Nezávislí. Vystavoval zde pod pseudonymem P. Kraus. První samostatnou výstavu měl v roce 1927 v Rudolfinu v Praze.

Na pastvě
olej na kartonu
v 27, 5 ✕ š 31 cm
Signatura: nesignováno, na zadní straně přípis

Provenience: Konzultováno a kladně posouzeno Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou | rámováno, rám a malba mírně poškozeny, malba je pravděpodobně studií k olejomalbě s názvem Na pastvě, z roku 1921, která byla vystavena v roce 1977 v Chebu

Žena s mrkví
kombinovaná technika na papíře,1928
v 21 ✕ š 15, 5 cm

rámováno, zaskleno