Pravoslav Sovák

(1926)

Narodil se 30. srpna 1926 ve Vysokém Mýtě. Švýcarský grafik, malíř, vysokoškolský učitel, grafik, tiskař, rytec leptů českého původu. Roku 1945 složil maturitu a do roku 1947 studoval na Uměleckoprůmyslové škole. Zároveň navštěvoval přednášky filozofie a historie na FF UK. S vlakem převážejícím vězně z lágrů na Západ podnikl cestu do Francie. Roku 1947 pracoval jako asistent Jana Zrzavého na Pedagogické fakultě UP v Olomouci a navštěvoval přednášky Jana Markalouse z estetiky a moderní filozofie. Po komunistickém převratu v únoru 1948 musel opustit místo asistenta na univerzitě a od zimy 1948 do roku 1956 pracoval na stavbách přehrad, ve slévárnách železa a jako horník v ostravských dolech. Pravoslav Sovák je jeden ze silné generace českých grafiků, která vstupovala na československou výtvarnou scénu pro 2. světové válce a spoluvytvářela tu velmi úrodnou živnou půdu pro formování moderní, informelní grafiky. Později se stal jedním z průkopníků postmodernismu, když ve svých grafických listech zachytil formalizaci našeho života jako nevědomou segmentaci našeho vizuálního pole.

Hráč
kombinovaná technika na papíře,1972 - 74
v 26 ✕ š 22 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Krajina s duhou
kombinovaná technika na papíře,1969 - 1971
v 19, 5 ✕ š 25, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Večerní procházka
tužka na papíře,1975
v 21 ✕ š 16, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Živé ploty
kombinovaná technika na papíře,1973 - 74
v 25, 5 ✕ š 34 cm

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

monotyp,1962
v 22 ✕ š 33 cm

rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem, 10/12

Strukturální krajina
v 17 ✕ š 38 cm

rámováno, rám mírně poškozeny, zaskleno