Autoři a ceny

Radek Pilař

(1931 - 1993)
Sledovat

Narodil se 23. dubna 1931 v Písku, zemřel 7. února 1993 v Praze. Český malíř, grafik, ilustrátor, režisér a učitel. Později okrajově spolupracoval s hudebním divadlem Semafor, se Státním nakladatelstvím dětské knihy, Československou televizí i Krátkým filmem. Založil obor animované tvorby na FAMU v Praze. Je čestným občanem Jičína.

„Chtěl jsem žít ve 20. století i navzdory všem potížím a nepřátelství, které mi ty touhy a sny je uskutečnit přinášely. Chtěl jsem se stát článkem lidského řetězu, ve kterém se držím symbolicky za ruce s těmi, které mám rád a jsou blízko i daleko, i s těmi, kteří odešli, které jsem nepoznal nebo kteří teprve přijdou. Jenom to mi pomáhá a dává sílu v mém věku stát na vlastních nohou na zemi, která je mi příslibem a jistotou.“

Jde o tvůrce portrétu Večerníčku a postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska, byl rovněž všestranně nadaným umělcem. Po vystudování Akademie výtvarných umění u prof. Vlastimila Rady se věnoval převážně malbě, kde inklinoval zejména k prvkům moderny. V některých ohledech doslova předstihl dobu. Už v šedesátých letech začal s filmovými experimenty, do toho ilustroval pro děti, věnoval se tvorbě pro tehdejší Československou televizi. V neposlední řadě se zejména v devadesátých letech zabýval videoartem, jehož je v Česku zakladatelem.

Dříve dražené položky

Rumcajs
kombinovaná technika na papíře
v 11,5 ✕ š 7 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno, volně loženo, přiložena fotografie autora, originální malba autora kultovní postavičky

Detail položky
Pohádkový mužíček
barevná litografie,1979
v 30 ✕ š 24 cm
Signatura: vpravo dole

nerámováno, 17/75

Detail položky