Richard Fremund

(1928 - 1969)

Narodil se 9. dubna 1928 v Praze, zemřel 21. května 1969 v Praze. Český malíř, grafik, kreslíř a scénický výtvarník. Po studiu na gymnáziu navštěvoval v letech 1940–45 večerní Školu dekorativních umění v Praze. V roce 1945 byl přijat na Akademii výtvarných umění a začal studovat ve 2. ročníku u prof. Vratislava Nechleby, s jehož konzervativním pojetím malby nesouhlasil a brzy přestoupil do grafické speciálky Vladimíra Pukla. Tam se seznámil s Jiřím Martinem, Robertem Piesenem a Jitkou Kolínskou, se kterými později spolupracoval ve Skupině Máj 57. Po únoru 1948 byl při politických prověrkách z akademie vyloučen, znovu studovat mohl až v roce 1951 ve scénografickém atelieru Františka Tröstera. Studium zakončil v roce 1954. V začátcích malířské tvorby hledal inspiraci v lidovém umění, později se zajímal především o moderní umění. V letech 1959 se stýkal s členy budoucí Skupiny Máj 57, se kterou se zúčastnil prvních dvou výstav (1957 a 1958). Tehdejší oficiální kritika jeho práci příliš neoceňovala, přesto se poměrně brzy dostal do povědomí zvláště odborné veřejnosti, především jako skvělý kreslíř. Koncem 50. let se stýkal s významnými umělci Mikulášem Medkem, Františkem Tichým, Vladimírem Fukou, Karlem Černým a dalšími. V tvorbě se soustředil na portréty. V dalším období maloval především městské krajiny a obrazy figurální, snažil se však zachytit i atmosféru české vesnice. Věnoval se více grafickým technikám, hlavně linorytu, ale také ilustracím a tvorbě plakátů. Zemřel při autohavárii, krátce po svých 41. narozeninách.

Kyjovanka
olej na plátně
v 63 ✕ š 48 cm
Signatura: nesignováno, na zadní straně štítek autora

Provenience: z rodinné pozůstalosti autora | rámováno, rám mírně poškozen

Portrét malíře Karla Vysušila
olej na plátně
v 62, 5 ✕ š 51 cm

Provenience: z rodinné pozůstalosti autora | rámováno

Krajina jižní Moravy
kvaš na papíře,1949
v 43 ✕ š 61 cm

Provenience: na zadní straně přípis | rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Dívka s lízátkem
tužka na papíře,1955
v 28, 5 ✕ š 41 cm

rámováno, pasparta, zaskleno UV antireflexním sklem