Richard Wiesner

(1900 - 1972)

Narodil se 6. července 1900 v Rudě nad Moravou, zemřel 6. listopadu 1972 v Praze. Český malíř, učitel a kurátor. Studoval v Praze na Akademii výtvarných umění mezi lety 1922 – 1928 u Vratislava Nechleby a Jakuba Obrovského, později i Františka Kupky v Paříži. Zprvu často pobýval ve Francii a jeho dílo bylo ovlivněno Manetem, později přejal zásady socialistického realismu. Tvořil zejména obrazy s figurálními kompozicemi a portréty, tvořil i zátiší a krajiny. Důležité jsou i jeho zakázky pro architektonickou výzdobu, jako byla výzdoba nádraží Praha-Smíchov, nebo strop vestibulu Karolína. Byl členem SVU Mánes a Skupiny 58. Byl mu udělen čestný titul národní umělec (1971).

Žena v modrých šatech
olej na kartonu,1965
v 100 ✕ š 75 cm

Provenience: na zadní straně razítko a štítek Svazu výtvarných umělců Mánes Praha | rámováno (autorský rám)

Zamyšlená
olej na plátně,1970
v 100 ✕ š 90 cm

rámováno, rám mírně poškozen

olej na sololitu
v 46 ✕ š 38 cm

rámováno

olej na dřevě,nečitelně datováno
v 18, 5 ✕ š 22, 5 cm

Vystavováno: na zadní straně razítko z Galerie Mánes | rámováno, rám a malba mírně poškozeny

v 24 ✕ š 14, 5 cm
Signatura: nesignováno

rámováno, pasparta, zaskleno

barevná litografie,1954
v 49 ✕ š 60, 5 cm

rámováno, rám poškozen, pasparta, zaskleno, 26/200