Autoři a ceny

Robert Piesen

(1921 - 1977)
Sledovat

Narodil se 11. srpna 1921 v Jindřichově Hradci, zemřel 20. ledna 1977 v Izraeli. Český malíř. Po válce krátce pobýval v Brně, ale pak se usadil v Praze. Zde se seznámil se svou celoživotní partnerkou Pavlou Mautnerovou, svým pozdějším přítelem Richardem Fremundem a dále s výtvarníky Karlem Černým, Jiřím Martinem, Vojtou Nolčem, Liborem Fárou. V roce 1957 měl svou první samostatnou výstavu v Galerii mladých v Praze. Téhož roku se zúčastnil výstavy skupiny Máj 57 v Obecním domě. V roce 1962 se zúčastnil konfrontační výstavy Argumenty I. v Galerii Krzywe Kolo ve Varšavě (spolu s ním se dále zúčastnili: Jiří Balcar, Vladimír Boudník, Josef Istler, Jan Koblasa, Mikuláš Medek, Aleš Veselý). V roce 1963 získal ateliér v Nuslích, kde v příštích dvou letech vytvořil velké množství svých stěžejních děl.

V lednu 1965 odjel do Curychu k účasti na mezinárodní výstavu v Galerii Bürdecke. Do Československa se nevrátil a emigroval. Odešel nejprve do Vídně a pak do Izraele. Zde se usadil spolu s Pavlou Mautnerovou v umělecké vesnici Ejn Hod. V roce 1966 se jeho příteli, lékaři Mischovi Siebeldovi, podařilo pro něho zorganizovat unikátní operaci srdce.

Zemřel na srdeční infarkt 20. ledna 1977 během přípravy výstavy v Jeruzalémě a je pohřben v Haifě.

Dříve dražené položky

Krajina
olej na plátně,1958-59
v 73 ✕ š 92 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Karla Srpa, jedná se o mimořádné dílo autora | Publikováno: monografie Robert Piesen od Františka Šmejkala na str. 84 (číslo soupisu děl autora 43) | Vystavováno: Galerie Zlatá husa září - prosinec 2001 | rámováno

Detail položky