Roman Havelka

(1877 - 1950)

Narodil se 30. dubna 1877 v Jemnici, zemřel 20. června 1950 ve Znojmě. Český akademický malíř, krajinář. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Stanislava Suchardy a Felixe Jeneweina, později ve školním roce 1895/96 přešel na Akademii výtvarných umění v Praze k Juliu Mařákovi a Antonínu Slavíčkovi, aby absolvoval u Rudolfa z Ottenfeldu v létě 1900. Studia dovršil pobytem v Drážďanech a Mnichově. Na stipendijních cestách poznal Itálii, Bosnu a Hercegovinu.

Již jako studentovi mu učarovaly krajiny Podyjí, jejichž kouzlo mu pomohl objevit starší a již velmi uznávaný kolega F. B. Zvěřina. On zase o mnoho let později pomohl nalézt cestu k umění Janu Jůzlovi. Vystavovat začal od roku 1900 a sklízel mimořádné úspěchy, když v následujích letech 1902 a 1903 obdržel Hlávkovo cestovní stipendium. Dokázal vidět a zpodobnit přírodu tak, že přesně vystihovala náladu krajiny. Vycházel z krajinářství Julia Mařáka. Jako malíř se věnoval i organizátorské spolkové práci a od roku 1923 byl předsedou Sdružení výtvarných umělců moravských, jejichž čestným předsedou byl až do své smrti. Vystavoval i v zahraničí, např. ve Vídni, Londýně, Berlíně. Díky výborně zvládnuté kresbě patřil i k významným ilustrátorům, například se podílel na ilustrování díla Augusta Sedláčka Hrady a zámky české.

Lesní cesta
olej na kartonu
v 51 ✕ š 67 cm

rámováno

Léto na Bítovsku
olej na plátně,1935
v 70 ✕ š 100 cm

rámováno

Děčín
olej na plátně,1926
v 60 ✕ š 80 cm

rámováno

Pohled na hrad Bítov
olej na kartonu
v 49, 5 ✕ š 63, 5 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Podzimní interiér lesa
olej na kartonu
v 50 ✕ š 30 cm

rám mírně poškozen