Rudolf Kremlička

(1886 - 1932)

Narodil se 19. června 1886 v Kolíně, zemřel 3. června 1932 v Praze. Český malíř, který patří k velkým osobnostem českého moderního malířství a krajinomalby 20. století. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Zde byl ovlivněn díly malířů Slavíčka a Schwaigera. Navštívil Paříž, kde měl možnost zhlédnout díla významných impresionistů (jeho vzorem byl Édouard Manet). Byl také silně ovlivněn Ingresem.
V roce 1924 vydal Malířské konfese ve kterých formou deníku vysvětloval svůj přístup k modernímu umění, aktům i krajinomalbě. Kremlička byl jedním z hlavních členů Tvrdošíjných, skupiny malířů, kteří tvořili v naivistickém primitivismu. Skupina se po pěti uskutečněných výstavách rozpadla. Zpočátku tvořil Kremlička ve spojení s krajinnými náměty. Jeho tvorba se s časem měnila, avšak nikdy se nepřikláněl k žádnému uměleckému směru, snad kromě neoklasicismu. Sám svým myšlením a syntézou skutečnosti rozvíjel svůj styl. Po krajinných motivech maloval častěji ženy a ženský akt, s postupem času postavy mnohem stylizovanější a osobitější.

Dívčí akt s rukama nad hlavou
tužka na papíře,1928
v 41, 5 ✕ š 33, 5 cm

nerámováno, mírně poškozeno

Toaleta
litografie
v 14, 5 ✕ š 12, 5 cm

olej na kartonu,1905
v 22 ✕ š 31 cm

Provenience: Přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Karla Srpa | rámováno, rám mírně poškozen