Autoři a ceny

Salvador Dalí

(1904 - 1989)
Sledovat

Narodil se 11. května 1904 v katalánském městě Figueres a zemřel 23. ledna 1989 tamtéž. Byl to španělský malíř, člen pařížské surrealistické skupiny, který se věnoval také grafice, sochařství, ilustraci a designu. Během studia na gymnáziu se seznámil s impresionismem a zajímal se o dějiny umění, V roce 1922 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Madridu, v té době se spřátelil s Federicem G. Lorcou a Luisem Buñuelem. Studia na Akademii nedokončil, v roce 1927 navštívil v Paříži Picassa, v témže roce publikoval esej o svatém Šebestiánovi, v níž se objevují náznaky surrealismu, který se brzy začal projevovat také v jeho obrazech.
V roce 1929 natáčel spolu s Buñuelem film Andaluský pes, díky němuž byl přijat do pařížské surrealistické skupiny. V tomto roce měl v Paříži svoji první samostatnou výstavu v Galerii Goemans a seznámil se se svojí budoucí ženou a múzou Galou, tehdy manželkou Paula Eluarda. V roce 1930 vznikl druhý film Dalího a Buñuela, Zlatý věk. Dalí se věnoval více psaní a účastnil se surrealistické výstavy v USA. Velký význam pro něj měla teorie psychoanalýzy Sigmunda Freuda, s kterým se v roce 1938 setkal a vytvořil řadu jeho portrétů. Se surrealisty se definitivně rozešel v následujícím roce.
Během druhé světové války pobýval ve Spojených státech, kde zůstal až do roku 1948. V roce 1942 vyšla jeho autobiografie, kromě malířství a literatury se v Americe věnoval také filmu (spolupráce s Walterem Disneyem a Alfredem Hitchcockem). Po válce se zajímal o mysticismus a konvertoval je katolictví, i v jeho obrazech se častěji objevují náboženská témata. Dále však pokračoval také v tvorbě konceptuálního charakteru, která měla veřejnost šokovat.
Jeho díla byla slavná velmi brzy, už před válkou měl řadu sběratelů a prezentoval se na mnohých výstavách. Základními prvky jeho tvorby jsou sny, inspirace starými mistry, absurdita a překračování hranic. Dalí si vyvinul charakteristický styl, který byl následně mnohými napodobován, uměleckým dílem byla i jeho osobnost, charakteristický vzhled a vlastní přístup k umění vyjádřený řadou manifestů a dalších textů.

Fotografie: Wikimedia Commons, autor: Arte Internacional SXX

Dříve dražené položky

Marnotratnost
dřevoryt
v 24, 5 ✕ š 18 cm
Signatura: nesignováno

Vystavováno: galerie Vltavín "Okolo surrealismu", 11. 2. - 16. 3. 1997 | rámováno, pasparta, zaskleno

Detail položky