Stanislav Feikl

(1883 - 1933)

Narodil se 12. listopadu 1883 v Dolní Sytové, zemřel 7. ledna 1933 v Praze. Český akademický malíř, krajinář a portrétista. Studoval na pražské umělecko - průmyslové škole a u profesora Vratislava Nechleby na Akademii výtvarných umění. Pro inspiraci procestoval Rusko, Turecko, Dalmácii a severní Itálii. Je známý svými obrazy staré Prahy, krajiny (kromě ciziny např. rodného Podkrkonoší) a ženskými portréty včetně aktů. Pod vlivem Antonína Slavíčka maloval impresionistické obrazy.
Jeho starší bratr František Feikl (1877 – 1910) byl také malířem, byť méně úspěšným.

Večer na Staroměstském náměstí
olej na plátně
v 63 ✕ š 58 cm

rámováno, malba mírně poškozena

Pražské mosty
olej plátno, fixováno na karton
v 46 ✕ š 65 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Chrám sv. Mikuláše
olej na kartonu
v 72 ✕ š 100 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Chrám sv. Mikuláše v noci
olej na kartonu
v 99 ✕ š 69 cm

Noční krajina
olej na kartonu,1906
v 46, 5 ✕ š 57 cm

rámováno, rám mírně poškozen