Stanislav Holý

(1943 - 1998)

Narodil se 25. února 1943 v Praze, zemřel 14. srpna 1998 v Praze. Český malíř, grafik a ilustrátor, tvůrce televizních postav Jů a Hele, Muf, Harry Šoumen, Tryskomyši, kohout Eda a dalších, tvůrce scénografie Studia Kamarád, kreslíř-humorista, autor kreslených filmů aj. Od roku 1960 se zabýval kresleným humorem, jehož hlavním hrdinou byla postava pana Pipa. Začátkem 60. let 20. století se vyučil malířem porcelánu v Karlových Varech-Staré Roli. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru profesora Adolfa Hofmeistra a Josefa Nováka (1965–1971).
Stanislav Holý je autorem několika výtvarných knih a ilustrátorem řady dalších. V celostátní soutěži pořádané ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví získala v roce 1978 kniha Procházky pana Pipa ocenění Nejkrásnější kniha roku. Autor výtvarného řešení československé Expozice k Mezinárodnímu roku dítěte v Montrealu (1979), Pavilonu dětí ve vesničce Unesco (Seibuen, Tokio 1979) a pavilonu Zahrada dětí v kanadském Montrealu (1980). Graficky spolupracoval na mezinárodních výstavách podniku zahraničního obchodu (PZO) v Duisburgu, Tbilisi, Vídni, Izmiru, Jakartě, Tokiu, Moskvě, Budapešťi a Sao Paulu. Podílel se na realizaci interiérů mnoha dětských heren a nemocničních zařízení. V roce 1998 věnoval originály obrazů dětskému domovu v Melči.

v 16 ✕ š 24 cm

Publikováno: Právní rádce, č. 7, str. 18 | nerámováno

v 16, 5 ✕ š 25 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno

akvarel, tuš na papíře
v 18, 5 ✕ š 24 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno

akvarel, tuš na papíře
v 17 ✕ š 24 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno