Stanislav Lolek

(1873 - 1936)

Narodil se 10. listopadu 1873 v Paloníně, zemřel 9. května 1936 v Uherském Hradišti. Český malíř, grafik a ilustrátor, významný žák prof. Julia Mařáka. Nejprve studoval lesnickou školu v Písku a v letech 1893–1895 pracoval jako lesník na velkostatku ve Lnářích. Zde kreslil mapy a doplňoval je svými ilustracemi.

Po třech letech svého zdejšího působení mu bylo doporučeno, aby šel studovat malířství na Akademii výtvarných umění do Prahy. Zde studoval v letech 1895 – 1901 u prof. Julia Mařáka a prof. Rudolfa von Ottenfelda. Absolvoval jarní a letní malířské exkurze na Okoři a v Lochovicích u Zdic. Dle vzpomínek Aloise Kalvody na jarním malířském pobytu v Lochovicích prof. Mařák bolestně snášel Lolkovu sytou barevnost a pravil: "Já vám ten cinggrün musím zkonfiscírovat." Na konci studia St. Lolek obdržel Hlávkovo absolventské cestovní stipendium, a to v letech 1901 a 1902. V následujících letech studoval v Mnichově, pravděpodobně v nově založené soukromé grafické škole u Heinricha Wolffa (1875 - 1940).

Šelma
v 20 ✕ š 15 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 8/30

Letní nálada
olej na slabém kartonu, fixováno na plátno,1897
v 60 ✕ š 40 cm

rámováno, malba mírně poškozena

olej na plátně,1925
v 44 ✕ š 53 cm

rámováno, rám mírně poškozen

olej na překližce,1934
v 40 ✕ š 50 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny