Václav Brožík

(1851 - 1901)

Narodil se 6. března 1851 v Třemošné u Plzně a zemřel 15. dubna 1901 v Paříži. Byl to český akademický malíř, jeden z tzv. generace Národního divadla a profesor na Akademii výtvarných umění v Praze. Václav Brožík pocházel z chudé rodiny, díky svému talentu si však získal řadu podporovatelů. Proto mohl studovat na pražské Akademii a cestovat za studií do Paříže, kde sklízel úspěchy na Salónu (získal zlatou medaili za monumentální obraz Svatební poselství českého a uherského krále Ladislava Pohrobka na francouzský dvůr Karla VII.). Díky sňatku s Hermínou Sedlmayerovou, dcerou pařížského obchodníka s obrazy, se jeho finanční situace výrazně změnila a pohyboval se mezi Prahou a Paříží. Od roku 1893 byl jmenován profesorem v Praze a v roce 1896 byl zvolen členem francouzské Akademie.
Jeho doménou byla historická malba velkých rozměrů, kromě toho se věnoval také portrétům a krajinomalbě. K jeho oblíbeným tématům patřila pražská defenestrace, husitství a Habsburkové. Za zobrazení zásnub Ludvíka Jagellonského s Marií Habsburskou na obraze Tu, Felix Austria, nube! byl v roce 1897 povýšen do šlechtického stavu.

Cesta z vesnice
olej na dřevě,90. léta 19. století
v 26 ✕ š 44 cm

Provenience: přiložen písemný odborný posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové, dílo pochází z pozůstalosti Františka Růžičky, majitele slavné tiskárny J. Otto & Růžička v Pardubicích, kde se tiskly i mnohé umělecké reprodukce | rámováno, rám a malba mírně poškozeny