Václav Špála

(1885 - 1946)

Český akademický malíř, grafik a ilustrátor. Mezi sběrateli je jedním z nejvyhledávanějších českých umělců moderního umění. V letech 1909 - 1911 byl členem SVU Mánes. Roku 1911 vystoupil a byl spoluzakladatelem Skupiny výtvarných umělců. Byl vojákem v první světové válce v letech 1915 - 1916. Od roku 1918 byl členem skupiny Tvrdošíjní, od roku 1925 byl dopisujícím členem vídeňského Hagenbundu. V letech 1921 - 1946 byl znovu členem SVU Mánes, v letech 1938-1939 byl předsedou. Jako teoretik a publicista přispíval články do časopisů a novin (Přítomnost, Rozpravy Aventina, Pokroková revue, České slovo, aj.). V roce 1945 byl jmenován Národním umělcem.

Na Otavě
akvarel na papíře,1929
v 46 ✕ š 27 cm

Provenience: přiložen písemný znalecký posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy, na zadní straně věnování od autora Josefu Portmanovi 1893 - 1968 (český tiskař, vydavatel děl Josefa Váchala a mnoha unikátních bibliofilií) | rámováno, pasparta, zaskleno

Podzim
v 20, 5 ✕ š 14, 5 cm

nerámováno, volně loženo

Čekající
v 20 ✕ š 15 cm
Signatura: značeno v dolní části v tisku

rámováno, pasparta, zaskleno, původní linoryt

Oboustranná malba - Ležící akt, Portrét manželky
tužka, tuš na papíře,1912
v 19 ✕ š 32 cm

nerámováno, volně loženo