Václav Vojtěch Novák

(1901 - 1969)

Narodil se 19. října 1901 v Semilech, zemřel 12. září 1969 v Jindřichově Hradci. Český akademický malíř, ilustrátor a typograf. V letech 1919 - 1926 studoval na pražské Malířské akademii u profesorů M. Pirnera, V. Bukovace a V. Nechleby. Poté studoval v Paříži, kde poznal práce moderních francouzských malířů např. Deraina, Matisse a Dufyho. Ve svém díle čerpal V. V. Novák mimo jiné ze svých cest po Anglii, Belgii a Itálii. Rád maloval v okolí pražských Hlubočep a v Šárce. Řada motivů též vzniklo v Krkonoších a Orlických horách. Od konce 30. let 20. stol. maloval zejména jihočeskou krajinu v povodí Nežárky. Maloval většinou krajiny, zátiší, ale také podobizny. Od roku 1927 byl členem Umělecké besedy a členem Skupiny 58.

Za humny
olej na dřevě,1955
v 35 ✕ š 88 cm

Provenience: na zadní straně štítek autora | rámováno, rám a malba mírně poškozeny