Viktor Oliva

(1861 - 1928)

Narodil se 24. dubna 1861 v Novém Strašecí, zemřel 5. dubna 1928 v Praze. Český malíř a ilustrátor období pozdního historismu, impresionismu a secese. V letech 1879–1883 studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem plzeňského rodáka Františka Sequense. Roku 1888 byl na studijním pobytu v Paříži. Dále studoval také na mnichovské Akademii. Oliva navrhoval plakáty, knižní vazby, knižní ilustrace. Pracoval pro pražské nakladatelství Jan Otto, byl vedoucím redaktorem obrazové části časopisu Zlatá Praha. Dále se spřátelil s pražským nakladatelem Františkem Topičem, pro něhož navhoval knižní grafiku a vedl dramaturgii Topičova salónu.

Portrét muže
olej na dřevě
v 49, 5 ✕ š 34, 5 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

V Hylvátech
olej na kartonu,1920
v 51 ✕ š 63 cm