Vilém Plocek

(1905 - 2001)

Narodil se 25. prosince 1905 v Brandýse nad Labem, zemřel 4. března 2001 v Brandýse nad Labem. Český malíř, grafik, ilustrátor. Mládí prožil v rodném městě, kde pracoval v truhlářské dílně svého otce. Studoval na Střední škole bytového průmyslu v Praze a soukromě u malířů Jana Bendy a Františka Tichého. Od roku 1930 byl členem spolku Purkyně od roku 1941 byl členem SVU Mánes.
Maloval především zátiší a městskou periferii (pražská Libeň). Jeho výtvarný názor se definitivně ustálil na přelomu 30. a 40. let. Rané, bezpředmětné kubistické obrazy vystřídaly pohledy na panorama Polabí a zátiší s kuřáckými potřebami. Častými motivy byly cihelny, uličky, přívozy, loďky i potopené lodi, ryby, staré vrby a rybáři. Od roku 1945 začalo převažovat poetické vidění, v 50. letech zachycoval lyrickým způsobem také ruskou krajinu. Inspiroval řadu umělců (mj. Františka Halase, Bohumila Hrabala, Eduarda Petišku ad.).
Pracoval většinou v kombinovaných technikách akvarelu, pastelu a barevných tuší, čímž dosahoval pastelové jemnosti, měkkosti a tušové konkrétnosti. Vedle malby se zabýval i knižní ilustrací (Eduard Petiška, Ilja Erenburg ad.).
Dílo Viléma Plocka je zastoupeno ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Okresního muzea Praha-východ, Oblastní galerie v Liberci, Městského muzea v Čelákovicích a jinde. Ve sbírkách Horácké galerie je jedno dílo autora s názvem Nákladní člun u břehu.

Maják na konci světa
kombinovaná technika na papíře,1986
v 40, 5 ✕ š 30, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Na břehu
kombinovaná technika na papíře,1957
v 28 ✕ š 40 cm

Provenience: věnování od autora | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Loďka
kombinovaná technika na papíře,1982
v 16, 5 ✕ š 25 cm

Provenience: na zadní straně věnování od autora | nerámováno

Kubistické zátiší
kombinovaná technika na papíře,1962
v 37 ✕ š 26, 5 cm
Signatura: s věnováním "Sudkovi 1933" vpravo dole

nerámováno, pasparta

Zasněžená hrušovská cihelna
tempera na papíře,1933
v 28, 5 ✕ š 45 cm

Provenience: na zadní straně autorský štítek | pasparta, zaskleno

Mrtvá ryba
kvaš na papíře,1946
v 17 ✕ š 40, 5 cm

Provenience: na zadní straně autorský přípis | rámováno, pasparta, zaskleno

Nákladní přívoz na řece
tempera na papíře,1981
v 34 ✕ š 52 cm

olej na dřevě,1970
v 53 ✕ š 70 cm

nerámováno, mírně poškozeno

Zahrada na jaře
kvaš na papíře,1942
v 28 ✕ š 85 cm

Nákladní loď
tempera na papíře,1969
v 38 ✕ š 57 cm

Ryby pod hladinou
tempera na papíře,1981
v 32 ✕ š 48 cm

rámováno, zaskleno

Kamenný most v Brandýse nad Labem
pastel na papíře,11. září 1964
v 37 ✕ š 47 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Pont Aven
tempera na papíře,1976
v 30 ✕ š 39 cm

Provenience: na zadní straně věnování od autora | rámováno, pasparta, zaskleno

Rybáři
v 14 ✕ š 41 cm

Na břehu
kombinovaná technika na kartonu,1959
v 24, 5 ✕ š 41 cm