Vincenc Vingler

(1911 - 1981)

Vingler byl sochařem zaměřeným téměř výhradně na tematiku zvířat a člen Umělecké besedy od roku 1947.
Narodil se 30. 4. 1911 v Praze, vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu u Heleny Johnové. Po studiích hodně cestoval (Rakousko, Německo, Francie, Švýcarsko, Maďarsko, Itálie, Jugoslávie, Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Turecko, Egypt). Mezi lety 1940 - 45 pracoval jako scénograf a v letech 1946 až 1969 podnikl studijní pobyty ve Švédsku, Dánsku, Francii, Holandsku, Belgii, Itálii, Anglii, Číně, SSSR, USA, Indonésii, 1974 ve Španělsku. Zemřel 14. 8. 1981 v Praze.
Tento tvůrce poeticky jemných tvarů nebyl ovlivněn změnami stylů, jeho přístup byl poměrně stálý, v padesátých letech byly jeho sochy více realistické, později přešel k abstrahovanější formě. V 50. letech mohl díky nekonfliktní tématice vystavovat na světových akcích (1954 trienále v Miláně, 1956 bienále v Benátkách a v Sao Paulu, na EXPU 58 byl také zastoupen několika díly v Československém pavilonu).

Havran
litografie
v 37 ✕ š 24 cm

Provenience: z pozůstalosti Miloše Kopeckého, věnování vlevo dole, fotografie nejsou součástí aukce | rámováno, zaskleno, 94/100

Slon
v 11, 5 cm