Vladimír Hroch

(1907 - 1966)

Narodil se 3. dubna 1907 v Praze, zemřel 21. září 1966 v Uherském Hradišti. Český akademický malíř, žák krajinářské speciálky profesora Otakara Nejedlého. Narodil se 3. dubna 1907 v Praze. V letech 1923-1924 vystudoval soukromé krajinářské školy F. Engelmüllera. V letech 1927-1932 pokračoval na krajinářské speciálce Otakara Nejedlého na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1929 získal Purmannovo stipendium pro nejlepšího žáka krajinářské školy a stipendium na studijní exkurzi do ciziny.
Inspirací se mu staly pravidelné cesty do středomoří, kde se seznámil s impresionisty a Paulem Cézannem. Vrcholná díla vytvořil ve Zlíně, kde se usadil v roce 1938 a kde se také podílel na založení školy umění. V Hrochově malířském díle se kromě korsických krajin, francouzských motivů a zlínských témat objevovaly i pražské inspirace nebo motivy vinohradů a kytic. Zemřel 21. září 1966 v Uherském Hradišti a byl pohřben v rodinné hrobce na hlavním městském hřbitově v Mařaticích.

První máj ve Zlíně
olej na plátně,1946
v 65 ✕ š 85 cm

Provenience: přiložen písemný odborný posudek od PhDr. Jaroslava Pelikána | rámováno, rám a malba mírně poškozeny