Vladimír Komárek

(1928 - 2002)

Narodil 10. srpna 1928 v Hořensku u Semil, zemřel 24. srpna 2002 v Jilemnici. Český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20. století. Předválečné dětství strávil na Slovensku, kam byl jeho otec povolán jako četník. "Táta mi přání být malířem rozmlouval. Jako četník ve výslužbě si pamatoval, že když přišli do vesnic umělci, ztrácely se slepice. To byl ovšem chabý argument proti umění," vzpomínal Komárek v Magazínu MF DNES na své výtvarné začátky.
V roce 1948 byl vyhozen z Akademie výtvarných umění a studia dokončil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Živil se jako promítač, šofér, dlouhou dobu byl také ředitelem Okresního domu osvěty v Semilech. Vystavovat začal v polovině šedesátých let, zprvu s libereckou Skupinou 7.
V roce 1964 se účastnil v brněnském Domě Pánů z Kunštátu výstavy Básníci naivní imaginace. Stal se členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar a Spolku výtvarných umělců Mánes. Byl jedním z posledních tvůrců, kteří získali titul zasloužilý umělec.
Komárek se zabýval malbou a grafikou, především suchou jehlou. Jeho tvorba se nese v duchu jakési melancholické lyriky.
Tématem byla zátiší s předměty, jako je stůl, dveře, zrcadlo, okno, objevovala se v nich židovská a křesťanská symbolika (zvláště andělé). Postavy mají jakoby prázdné tváře, v obrazech malíř tuto tichou atmosféru zdůrazňoval jemnými barvami. Jeho díla vlastní pětadvacet českých i zahraničních galerií, umělec je představil na 150 samostatných výstavách po celém světě.
Komárek svými grafikami vyzdobil několik desítek knih (Mácha, Holan, Hrubín, Puškin, Sýs) a populární jsou mezi sběrateli jeho ex libris.
Svojí malířskou tvorbou Vladimír Komárek oživil slavnou tradici české imaginace, kterou před ním proslavil například Jan Zrzavý. Zatímco jeho ranější tvorba se vyznačuje značnou expresivností, pro malby z jeho zralého a zásadního období je charakteristická lyričnost až tklivost a podmanivá poetika. Komárkovým vyjadřovacím prostředkem byly především velmi jemné barvy a neostré kontury, což vnáší do jeho obrazů jedinečnou atmosféru.

Dva ptáci
olej na plátně,1971
v 50 ✕ š 70 cm

rámováno

Zátiší s vázami
olej na plátně,1996
v 75 ✕ š 55 cm

rámováno

olej na plátně
v 70, 5 ✕ š 90 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Dvě vázy
olej na plátně,1988
v 90 ✕ š 65 cm
Signatura: vpravo dole, na zadní straně štítek z Díla

Zavřené dveře
olej na sololitu,1964
v 80, 5 ✕ š 60, 5 cm

Provenience: na zadní straně štítek ze svazu výtvarných umělců | rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Ptačí zpěv
olej na sololitu,1996
v 60 ✕ š 39 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno

olej na plátně,1991
v 70 ✕ š 49, 5 cm

Šedé hrozno
olej na plátně
v 40 ✕ š 30 cm

rámováno

Peněženka
olej na sololitu
v 27 ✕ š 47 cm

Bílé stromy
kombinovaná technika na kartonu,1986
v 54 ✕ š 36 cm

Provenience: na zadní straně štítek z Díla | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Pištěc / Jedenácté zastavení / Anděl zvěstuje
v 26,5 ✕ š 20,5 cm
Signatura: dole uprostřed

3 x dřevoryt
dřevoryt
v 34 ✕ š 24 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Stromy / Cesta / Vzdání se třem gráciím
Signatura: dole uprostřed