Vlastimil Košvanec

(1887 - 1961)

Narodil se 14. prosince 1887 v Praze, zemřel v listopadu 1961 v Praze. Český malíř, grafik a ilustrátor. Po základní škole navštěvoval císařské královské lyceum kde promoval. Po střední škole se zapsal na Akademii výtvarných umění, kde studoval u profesora Vlaho Bukovace. Později studoval u profesora Vojtecha Hynaise, experimentoval s technikami kresby a malby. Na Akademii získal Košvanec několikrát ocenění jako nejlepší student roku. V roce 1909 se zúčastnil soutěže a získal Hlávkovo stipendium, jedno z nejžádanějších. Umělec se pohyboval mezi mnoha obrazovými styly: realismus, impresionismus, postimpresionismus a symbolismus. Nejúspěšnějším obdobím malíře, jenž se stal součástí pražské kulturní elity, byla léta mezi dvěma světovými válkami, zejména od roku 1929, kdy vstoupil do spolku Umělecká beseda. Živil se jako ilustrátor knih a portrétista, byl také autorem satirických kreseb ve známých pražských časopisech.
Meziválečné tvůrčí období umělcova života narušila zprvu německá okupace českých zemí, posléze byl nucen vyrovnat se s obviněním z kolaborace s protektorátním režimem, za které byl v roce 1947 na osm měsíců uvězněn. V roce 1949, kdy mu zemřeli žena, sestra a dva bratři, vyústily jeho životní problémy v hospitalizaci na psychiatrické léčebně. Později se ujal své švagrové a neteře a snažil se všechny uživit z penze a umělecké činnosti.

olej na překližce
v 98 ✕ š 74 cm

rámováno

Z pouti
olej na plátně
v 70 ✕ š 100 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Dívky po koupání
olej na plátně,1927
v 70 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně autorský štítek | rám a malba mírně poškozeny

V plném létě
olej na plátně
v 70 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně štítek autora | rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Moravské slavnosti
olej na plátně
v 70 ✕ š 90 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno